Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Musk to ve středu oznámil na svém twitterovém účtu. Podle agentury AP by mohlo jít o první krok k jeho dlouhodobému cíli, jímž je kolonizace rudé planety.

Let lodi Red Dragon (Rudý drak) bude bez lidské posádky, protože vnitřní prostor modulu není větší než kabina většího osobního automobilu. Musk uvedl, že v takovýchto podmínkách lidé nemohou cestovat dál než na Měsíc. "Na dlouhé lety by to nebyla žádná legrace," uvedl podnikatel.

Kalifornská společnost SpaceX už lodi Dragon využívá pro přepravu nákladu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Příští rok se očekávají první pilotované starty. Musk oznámil, že modernizovaná verze Dragonu bude schopna přistávat kdekoliv ve sluneční soustavě. Přistávací systém byl už odzkoušen v provozech společnosti SpaceX v texaském městě McGregor.

Red Dragon vynese do vesmíru zdokonalená verze nosné rakety Falcon, která může absolvovat svůj první start koncem letošního roku.

S podrobnějším plánem "kolonizace Marsu" chce Musk veřejnost seznámit později, uvedla agentura AP. V září projekt vysvětlí na vědecké konferenci v Mexiku. "Bude to znít jako ztřeštěnost, ale přinejmenším to bude zábava," řekl Musk novinářům.

Svůj plán letů k Marsu má i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který počítá s pilotovanou misí někdy ve 30. letech. Členka vedení NASA Dava Newmanová prohlásila, že úřad poskytne Muskovi technickou pomoc výměnou za poznatky získané na Marsu. Finančně ale jeho plány nepodpoří.

Související