V Baltském moři nedaleko rozhraní polských a ruských pobřežních vod se srazily polská a ruská ponorka. Oznámila to ve čtvrtek ruská celostátní soukromá televize REN-TV.

K incidentu údajně došlo před několika dny. Poškozené polské plavidlo bylo odtaženo, ruská ponorka odplula vlastní silou.

Polské ministerstvo obrany ale zprávu ruské televize posléze popřelo jako nepravdivou. Velení ruského vojenského námořnictva odmítlo událost komentovat.

Podle ruské televize se srazily ruská ponorka Krasnodar s polskou dieselovou ponorkou Orzel. Incident se měl odehrát v pobřežních vodách západně od Kaliningradu v Gdaňském zálivu.

Ruské plavidlo prý ze srážky vyvázlo bez většího poškození a po vynoření odplulo na svou základnu v Kaliningradské oblasti. Polská ponorka údajně poškozena byla a musela být odtažena.

"Není to pravda. K žádné srážce nedošlo," uvedl mluvčí polského ministerstva obrany Bartłomiej Misiewicz. "Ruská propaganda hledá problémy tam, kde nejsou," dodal. Zprávu ruské televize popřelo podle listu Gazeta Wyborcza i polské námořnictvo s tím, že všechny polské ponorky kotví v Gdyni.

Ponorky Krasnodar dostalo ruské námořnictvo do výzbroje teprve nedávno, kromě Baltského jsou nasazeny i v Černém moři. Vyzbrojeny jsou řízenými raketami Kalibr a vyznačují se tichým chodem. Orzel jsou starší stroje sovětské výroby, které se do výzbroje polského námořnictva dostaly koncem 80. let minulého století.

Související