Severní Korea odsoudila Američana korejského původu k deseti letům nucených prací za podvracení komunistického režimu a vyzvědačství. Oznámila to tisková agentura Nová Čína.

Verdikt, který následuje měsíc po odsouzení jiného Američana, padl v době zvýšeného napětí v regionu, kde se KLDR podle pozorovatelů chystá k další jaderné zkoušce.

KLDR: Odpálení rakety je velký úspěch. Máme další způsob, jak provést jaderný útok - čtěte ZDE

Dvaašedesátiletý Kim Dong Chul, který byl zadržen loni v říjnu, se minulý měsíc veřejně přiznal ke špionáži pro jihokorejskou tajnou službu, kterou prý prováděl s cílem svrhnout režim KLDR. Rovněž prohlásil, že se snažil šířit náboženské myšlenky v Severní Koreji, projevil lítost nad svými "ostudnými činy" a požádal o odpuštění.

Jihokorejská zpravodajská službu k tomu uvedla, že Kimův případ nijak nesouvisí s její organizací, a odmítla záležitost dále komentovat.

Komunistická Korea běžně na tiskových konferencích nechává zadržené cizince číst přiznání k nejrůznějším "podvratným" činům proti jejímu politickému systému.

V únoru se takto přiznal k závažným protistátním zločinům americký student Otto Warmbier, který byl další měsíc odsouzen k 15 rokům těžké práce za mřížemi kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tematikou z hotelu v Pchjongjangu.

Kim Dong Chul se narodil v Jižní Koreji a později získal americké občanství a dlouhodobě žil ve státě Virginie. Z USA se odstěhoval v roce 2011 do severokorejského města Jang-ťi u hranic s Čínou.

Odtud dojížděl za prací do zvláštní severokorejské ekonomické zóny Rason, kde působil jako šéf obchodní a hotelové společnosti.

Ve své výpovědi uvedl, že s jihokorejskou zpravodajskou službou ho spojili američtí tajní agenti.

Severní Korea zadržela v minulosti několik cizinců a Spojené státy a Kanada své občany varovaly před cestami na území této východoasijské diktatury. KLDR se k podobným krokům uchyluje zvláště v době zvýšeného napětí ve vztazích s okolním světem a její počínání bývá považováno za snahu vymoci si ústupky při vyjednávání.

Většinu odsouzených cizinců Pchjongjang propustí dříve, než uplyne stanovená doba trestu. Často za tím stojí zvýšená diplomatická aktivita Washingtonu.

V listopadu 2014 takto Severokorejci v mediálně ostře sledovaném případu propustili vězněné Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera poté, co zemi navštívil šéf amerických tajných služeb James Clapper.

Související