Omezování americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu významně snižuje možnosti výcviku afghánských bezpečnostních sil a zhoršuje bezpečnostní situaci v zemi. Uvádí to zpráva zvláštního inspektora americké činnosti v Afghánistánu předložená Kongresu. Podle něj navíc není jasné, kolik příslušníků afghánské síly vůbec mají, napsala v pátek agentura AFP.

"S menším množstvím vojáků v akci ztratila americká armáda většinu svých schopností přímého pozorování, udílení taktických rad a sběru spolehlivých informací o schopnostech a efektivitě ANDSF," konstatoval ve zprávě inspektor John Sopko, přičemž použil zkratku pro afghánské bezpečnostní síly.

Spojené státy mají v současnosti v zemi sužované útoky islamistického hnutí Tálibán okolo 9800 vojáků, zatímco v dobách bojové mise ukončené koncem roku 2014 to byl i desetinásobek. Jejich počet navíc příští rok dále poklesne na 5500.

Tento trend podle Sopka vedl v loňském roce k tomu, že v bojích zahynulo odhadem na 5500 afghánských vojáků, čemuž mohou jejich američtí kolegové kvůli svému sníženému početnímu stavu čím dál hůře bránit. Afghánci navíc mohou na Američany čím dál méně spoléhat, co se týče pomoci jejich vzdušných sil či zpravodajské činnosti, uvedl inspektor ve zprávě, kterou předkládá Kongresu každé tři měsíce.

"Snahy o obnovu Afghánistánu jsou ohroženy," dodal Sopko.

Zákonodárci schválili přibližně 113 miliard dolarů (2,7 bilionu korun) na poválečnou rekonstrukci Afghánistánu, z čehož nyní zůstává k dispozici zhruba desetina.

Související