V oficiálním programu a dalších důležitých sekcích festivalu v Cannes je po dlouhé době viditelně zastoupena česká kinematografie.

Na filmovém trhu Marché du Film se budou promítat čtyři tituly. Česká tvorba bude opět zastoupena i v česko-slovenském pavilonu prostřednictvím Českého filmového centra. Festival se koná od 11. do 22. května.

"Úspěchem je účast krátkého animovaného snímku Jana Sasky Happy End v oficiální sekci La Quinzaine des Réalisateurs, která existuje od roku 1969 a představuje celovečerní i krátké filmy a dokumenty," uvedla mluvčí Českého filmového centra Denisa Štrbová.

Ve stejné sekci měla film v roce 2012 Saskova pedagožka Michaela Pavlátová – tehdy šlo o její krátký animovaný snímek Tramvaj.

Český producent francouzského původu Artemio Benki ze společnosti Sirena Film je zastoupen dvěma koprodukcemi s Francií. V hlavní soutěži MFF Cannes jde o film Oliviera Assayase Personal Shopper (Osobní nákupčí), duchařský příběh ze světa módy současné Paříže.

"Byli jsme dobrým koproducentem filmu Marguerite, jehož francouzský producent kdysi produkoval i dva filmy Oliviera Assayase. Takže to má co dělat s dobrou reputací a také s kontakty. Kromě skvělých lokací pomohly filmové pobídky a podpora Státního fondu kinematografie," vysvětlil Benki, jak se k této spolupráci dostal.

V sekci Un Certain Regard, představující stylově zajímavé a originální filmy, se letos ocitne snímek La danseuse (Tanečnice). Debut režisérky Stephanie Di Giustové se vrací do Paříže přelomu 20. století.

"Oba filmy se částečně natáčely v Praze, která v nich představovala Paříž a Londýn," dodala mluvčí filmového centra Štrbová.

Upozornila také na sekci klenotů světové kinematografie Cannes Classics, v níž bude uvedena česká sci-fi Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963. Film byl digitálně zrestaurován Národním filmovým archivem.

"Do stejné sekce byl vybrán i Valmont režiséra Miloše Formana, který v programu zastupuje Francii," doplnila Štrbová.

Semaine de la critique neboli týden filmové kritiky si vybral animovaný film Superbia (režie Luca Tóth), který je maďarsko-česko-slovenskou koprodukcí. Českým minoritním koproducentem je společnost Maur Film.

Na možnosti spolupráce mezi Českou republikou, Polskem a Slovenskem se v Cannes zaměří setkání polských, českých a slovenských producentů. Jeho cílem je podpořit mezinárodní koprodukce.

"Rozšíří to portfolio našich akcí zaměřených na možnosti spolupráce s Českou republikou, koprodukování i financování u nás," uvedla vedoucí Českého filmového centra Markéta Šantrochová.

Na filmovém trhu Marché du Film pak budou promítnuty snímky Nikdy nejsme sami Petra Václava, Laputa Jakuba Šmída, animovaný celovečerní film Pat & Mat Marka Beneše, Aldabra Steva Lichtaga a česká minoritní koprodukce Satisfaction 1720 (režie Henrik Ruben Genz).