Západokanadská provincie Alberta vyhlásila stav ohrožení kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v okolí města Fort McMurray. Evakuováno bylo všech jeho 88 tisíc obyvatel. Úřady ve středu varovaly, že oheň by mohl zničit většinu města. Žádné ztráty na životech nejsou v souvislosti s ohněm zatím hlášeny.

Oheň se kvůli silnému větru a vysokým teplotám během jediného dne bleskově dostal do obydlené oblasti, kde již zničil nebo poškodil zhruba 1600 staveb. Dalších 19 tisíc staveb je v ohrožení. Podle analytiků by se požár mohl stát pro pojišťovny vůbec nejnákladnější kanadskou přírodní pohromou, napsala agentura Reuters.

Provinční ministryně pro záležitosti obcí Danielle Lariveeová uvedla, že oběti na životech byly ohlášeny po nehodě na silnici nedaleko Fort McMurray. Neměla však informace o tom, zda toto neštěstí souvisí s evakuacemi, napsala agentura AP.

S ohněm bojuje více než 200 požárníků, devět hasičských letadel a 12 vrtulníků. Práci jim komplikuje vítr, ale také suchý vzduch či rekordně vysoké teploty, které ve středu překročily 31 stupňů Celsia. Lesní požár, který od neděle sežehl 7500 hektarů půdy, je podle požárníků velmi těžké ohraničit. Sloup černého dýmu je viditelný ze vzdálenosti 60 kilometrů od města.

Zpravodaj BBC napsal, že noční obloha nad městěm se kvůli plamenům zbarvila do oranžova a nad oblastí se vznáší obří oblaka dýmu, která připomínají mračna sopečného popela.

Úřady v Albertě nařídily ve středu večer nucenou evakuaci pro město Anzac a další dvě malé obce, protože plameny se začaly šířit jižním směrem. V Anzaku našly v uplynulých dnech provizorní přístřeší stovky lidí evakuovaných z Fort McMurray. Jiní lidé, kteří utekli před plameny, vytvořili improvizované tábory na některých úsecích dálnice, kde bivakují v autech a karavanech.

Rozsah požáru nyní podle úřadů přesahuje sto kilometrů čtverečních. Meteorologové předpovídají, že během čtvrtka se začne v regionu ochlazovat, problematický nadále zůstává vítr. Kvůli němu by se plameny mohly rozšířit k obcím Thickwood a Timberlea a také k letišti. Scott Long z krizového štábu se obává, že v takovém případě by velká část města lehla popelem. Centrum Fort McMurray se zatím podle něj díky obrovskému nasazení hasičů daří chránit.

Oblast kolem Fort McMurray je prakticky závislá na těžbě ropných písků. Město, kterému se v době bujícího těžebního průmyslu říkalo Fort McMoney, ale v posledních měsících ochromil propad světových cen ropy a mnoho pracovníků dostalo výpověď.

Velká ropná zařízení nejnovější pohromě v cestě nestála. Ropné společnosti se ale snažily pomoci zaměstnancům a evakuovaným a ochránit před ohněm potrubní vedení, což vedlo k poklesu produkce.

Související