Německá kancléřka Angela Merkelová se přidala ve sporu ohledně rakouských plánů na přísnější hraniční kontroly v Brennerském průsmyku na stranu Itálie a do Vídně vzkázala, že tento způsob řešení migrační krize je chybný. "Nemůžeme nechávat jeden druhého v problémech, musíme spolupracovat," řekla kancléřka ve čtvrtek po setkání s italským premiérem Matteem Renzim v Římě.

Zpřísnění režimu na rakousko-italském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku pak má zahrnovat pět kontrolních stanovišť na dálnici a rychlostní silnici a v případě potřeby i 370 metrů dlouhý plot. Evropská komise plány sleduje se znepokojením.

Itálie a Rakousko se už několik týdnů bouřlivě dohadují o oprávněnosti opatření, jež chystá Vídeň na vzájemných hranicích v alpském průsmyku. Rakouská vláda mluví o tom, že v případě přílivu migrantů z Itálie zahájí provoz kontrolních stanovišť na silnicích i na železnici, ministr vnitra Wolfgang Sobotka však koncem minulého měsíce ujistil, že se zatím neplánuje stavba žádných zábran.

"Všemi prostředky se zasadím o to, abychom problém s migrací řešili jinak, než uzavíráním hranic," řekla Merkelová. Podle ní je třeba země na vnější hranici schengenského prostoru, které čelí největšímu náporu uprchlíků, především podporovat.

Rovněž Renzi znovu zopakoval, že přísnější hraniční kontroly jsou špatným řešením, a to i v případě nouze. "Žádný stav nouze tu ale navíc nemáme," řekl italský premiér s tím, že do Itálie letos připlulo dokonce méně běženců než ve srovnatelném období v roce 2014 a jen o něco málo více než loni. "Brenner je ale více než jen hranice, je to symbol," dodal.

Statistiky Mezinárodní organizace pro migraci ukazují, že celkový počet běženců, kteří připlouvají do Itálie či Řecka, byl za první čtyři měsíce letošního roku stále vyšší než ve stejném období loni.

Rakousko patří společně s Belgií, Dánskem, Francií, Německem a Švédskem mezi země, které Evropskou komisi požádaly o prodloužení dočasných kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru, aby bylo možné lépe monitorovat příliv migrantů.

Merkelová do Říma přiletěla ve čtvrtek, aby se v italské metropoli zúčastnila debaty o stavu Evropské unie s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Akci pořádá výbor německé ceny Karla Velikého, kterou v pátek převezme v Římě papež František.