Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ve čtvrtek vyzval ke sjednocení Tyrolska. Obyvatelé regionu, který byl po první světové válce rozdělen mezi Rakousko a Itálii, by podle něj měli o dalším osudu své vlasti rozhodnout v referendu. Řím politik kritizoval také za jeho migrační politiku. Italský premiér Matteo Renzi Stracheho slova označil za ostudná.

"Chci zhojit stávající ránu a dát Tyrolsku možnost se zase sjednotit," uvedl v rozhovoru poskytnutém italskému deníku La Repubblica politik, který předsedá třetí nejsilnější straně rakouského parlamentu. Italskému Jižnímu Tyrolsku by se mělo dostat práva na sebeurčení, dodal.

Tyrolsko bylo po rozpadu Rakouska-Uherska na základě smlouvy ze Saint-Germain z roku 1919 rozděleno na dvě části - rakouskou a italskou. Severní a východní část tvoří dnes samostatnou rakouskou spolkovou zemi, jižní je součástí italského autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Němčinu za svou mateřštinu v Jižním Tyrolsku považuje asi 62 procent lidí.

Strache kritizuje i migrační politiku Itálie

"V Evropě chceme hranice odstraňovat, nikoli posouvat," reagovala na Stracheho slova rakouská strana Zelených. Za "bezvýznamný" označil Stracheho požadavek asi nejznámější současný Jihotyrolan, horolezec Reinhold Messner.

V rozhovoru Strache také označil plánované zpřísnění režimu na rakousko-italském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku za "nouzové řešení". "Když se nedostatečně chrání vnější hranice EU, když vy Italové necháváte nadále přicházet migranty, jako byste byli státními pašeráky lidí, není to v pořádku," uvedl s tím, že se Rakousko musí chránit.

Italský premiér Matteo Renzi podle předsedy FPÖ migranty do Evropy přímo zve, "stejně jako (německá kancléřka) Angela Merkelová". Mezi imigranty podle Stracheho navíc nejsou jen samí vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale i analfabeti a "teroristi". Stracheho strana prý bojuje "proti islamizaci Evropy".

Italský premiér Renzi po čtvrtečním setkání s kancléřkou Merkelovou označil slova rakouského politika za "ostudná". Vyzval zároveň "slušné" Rakušany, aby se nad výroky předsedy FPÖ zamysleli, aniž by prý chtěl "komentovat rakouskou předvolební kampaň".

Rakušané budou 22. května ve druhém kole vybírat prezidenta. Z prvního kola postoupil s nečekaně vysokým ziskem 35 procent hlasů člen FPÖ Norbert Hofer. Druhý postoupivší, nezávislý kandidát podporovaný Zelenými Alexander Van der Bellen, za ním zaostal o téměř 14 procentních bodů.

Související