Proslulý mexický drogový boss Joaquín Guzmán byl převezen z věznice Aktiplano v blízkosti metropole Mexika do zařízení ve městě Ciudad Juárez na hranicích se Spojenými státy. Sdělili to agentuře AP nejmenovaný mexický bezpečnostní činitel a Guzmánův právník. Mexická vláda zahájila v lednu proces Guzmánova vydání do USA.

Mexická policie zadržela šéfa drogového kartelu. Spojuje ho se zmizením 43 studentů - čtěte ZDE

Guzmánův právník José Refugio Rodriguez sdělil, že o převozu jeho klienta obhájci nedostali informaci předem. Jeden z týmu právníků se už odebral do Ciudad Juárezu, aby se tam pokusil s Guzmánem sejít.

Guzmán, který má přezdívku El Chapo (Prcek), je šéfem drogového kartelu Sinaloa, který kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA. V Mexiku byl odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům za vraždu a obchod s drogami.

Prcek už z věznice dvakrát utekl

V lednu 2001 se Guzmánovi podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce s prádlem a dopaden byl až v únoru 2014. Loni v červenci pak uprchl z Aktiplana tunelem ze své cely a policie jej dopadla v lednu v jeho rodném městě Sinaloa.

Vláda Spojených států chce Guzmána soudit za obvinění spojená s pašováním drog. Mexické úřady daly v lednu na vědomí, že chtějí provést proceduru vydání Guzmána do USA co nejrychleji, připustily ale, že celý proces bude trvat nejméně rok.

Související