Popularita německé kancléřky Angely Merkelové prudce klesla. Proti jejímu dalšímu setrvání v úřadu i po spolkových volbách v příštím roce je 64 procent německých občanů. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty pro časopis Cicero. Loni se popularita konzervativní političky propadla zejména kvůli její protimigrační politice.

Angelu Merkelovou podle průzkumu ústavu Insa odmítají hlavně lidé ve věku od 45 do 54 let. Obzvlášť ji nemají v oblibě obyvatelé někdejšího Východního Německa, odkud Merkelová pochází. Ve spolkové zemi Durynsko se proti ní vyslovilo 79 procent a v Sasku 76 procent dotázaných. Nejméně oblíbená je kancléřka mezi lidmi s nízkým vzděláním.

Naproti tomu nejvyšší oblibě se Merkelová těší v Brémách a Šlesvicku­-Holštýnsku, kde se pro ni vyslovilo 55 procent dotázaných. 

Předchozí průzkumy veřejného mínění dospěly k odlišným závěrům. Například ústav Forsa v březnu uvedl, že politiku spolkové kancléřky přibližně každý druhý volič schvaluje a zdálo se, že jí podpora opět roste.

To však nebylo možné říci o preferencích stran vládní koalice. Křesťansko-demokratická unie (CDU) i sociální demokracie (SPD) utrpěly ztráty v březnových zemských volbách v Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci.

Průzkumy v poslední době ukazují, že Němci jsou obecně nespokojení s politiky. Těží z toho hlavně pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Ta by se nyní patrně dostala do Spolkového sněmu, i když s ustupující migrační krizí jí podpora mírně poklesla.

Související