Donald Trump si zajistil vítězství v republikánských primárkách v Západní Virginii. Tento výsledek se po odstoupení miliardářových soupeřů z kampaně předpokládal. U demokratů podle amerických médií vyhrál Bernie Sanders, avšak celkově zůstává s velkým náskokem favoritkou Hillary Clintonová.

Trumpovo vítězství v Západní Virginii potvrzují téměř úplné výsledky sčítání, podle nichž republikánský uchazeč o nominaci obdržel kolem 77 procent hlasů. Soupeření demokratů vyhrál Sanders s 51,4 procenta hlasů, zatímco Clintonová dostala 36 procent. U Trumpa zatím není jasné, kolik z 34 delegátů získal. U demokratů bylo v Západní Virginii ve hře 37 delegátů - v hlasování se bojovalo o 29 z nich, zbytek jsou takzvaní superdelegáti, kteří vesměs straní Clintonové. Ta má díky tomu zatím jistých 17 delegátů, stejně jako Sanders.

Republikánské primárky se uskutečnily také ve státě Nebraska, kde Trump získal všech 36 delegátů; jeho vítězství při hlasování bylo ovšem méně přesvědčivé - dostal 61,4 procenta hlasů.

Ačkoliv Trump zůstal v boji o nominaci bez soupeře, voliči v obou státech mají možnost odevzdat svůj hlas uchazečům, kteří odstoupili. Tyto hlasy se pokládají za protestní.

Oficiálně má republikánského kandidáta do Bílého domu vybrat červencový sjezd - k automatické nominaci dosud Trumpovi chybělo 169 k potřebným 1237 delegátům.

Trump ve středu v televizi Fox News uvedl, že by byl rád, aby sjezdu předsedal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, považovaný za miliardářova tvrdého kritika. Trump se rovněž nechal slyšet, že svůj seznam možných viceprezidentů zúžil na pět až šest jmen. Svého kandidáta do této funkce představí ale až na sjezdu.

Konečné výsledky demokratických primárek v Západní Virginii ještě nebyly oznámeny, podle částečných ale v duelu mezi Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem vede vermontský senátor. Televize NBC a Fox News označily Sanderse rovnou za vítěze.

Clintonová nicméně s náskokem vede celý souboj o nominaci do zápasu o Bílý dům. Dosud jí k většině 2383 delegátů, potřebných k nominaci, chybělo jen 155 delegátů, zatímco Sanders podle odhadu CNN disponoval před západovirginskými primárkami podporou 1448 delegátů. Senátor nicméně nadále souboj nevzdává.

Sanders by v klíčových státech s Trumpem uspěl víc než Clintonová

Ačkoli americké primárky zřejmě vyústí v souboj o prezidentské křeslo mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, demokratické šance na udržení Bílého domu by podle nového průzkumu connecticutské Univerzity Quinnnipiac byly možná větší v případě nominace Bernieho Sanderse. Levicový senátor by totiž přesvědčivěji porazil republikánského miliardáře ve třech klíčových státech, bez jejichž ovládnutí je těžké ve volbách uspět.

Sanders by Trumpa porazil na Floridě a v Ohiu o dvě procenta a v Pensylvánii o šest procent hlasů. Clintonová má na Floridě a v Pensylvánii jednoprocentní náskok a v Ohiu dokonce o čtyři procenta prohrává.

Demokratičtí volební stratégové se však podle politického webu thehill.com nenechávají těsným skóre mezi Clintonovou a Trumpem znervózňovat a tvrdí, že časem pozice jejich kandidátky posílí. Podle nich má Clintonová šanci získat na svou stranu další voliče, kdežto Trump si během primárek velmi omezil voličský potenciál tím, jak urážel ženy či hispánce, u nichž má jen pramalou šanci na úspěch.

Související