Britská královna si v soukromí postěžovala, že Číňané se během loňské státní návštěvy Londýna chovali hrubě. 

Kamera zachytila Alžbětu II. během rozhovoru s policejní důstojnicí na zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci. Jeho předmětem byla loňská státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, na kterou policejní velitelka Lucy D'Orsiová dohlížela.

Kolik Bondů sloužilo Jejímu Veličenstvu? Vyzkoušejte v kvízu, jak dobře znáte Alžbětu II. - čtěte ZDE

Když se královna dozvěděla, že měla žena bezpečnost na starosti, řekla jí, že měla "smůlu". Obě dámy si posteskly nad chováním čínských diplomatů, které samotná královna označila za "velmi hrubé".

Záběry zachytil v úterý královnin oficiální kameraman. Ve středu ráno už se objevily na britských zpravodajských webech.

Podle serveru BBC se mluvčí Buckinghamského paláce odmítl k situaci vyjádřit. "Soukromé konverzace královny nekomentujeme," prohlásil později. "Nicméně čínská státní návštěva byla extrémně úspěšná a všechny strany úzce spolupracovaly na tom, aby probíhala hladce," dodal.

O "nesmírném úspěchu" hovoří i mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Týmy obou zemí se velmi snažily, aby se (návštěva) povedla," řekl v reakci na video Lu Kang. Návštěva podle něj otevřela novou "zlatou éru" ve vzájemných vztazích.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond pak dodal, že přípravy na státní návštěvu byly "docela stresující pro obě strany".

Alžběta II. se během své vlády, která trvá už 64 let, vyhýbá jakýmkoliv politickým prohlášením.

Podobné klopýtnutí se povedlo i britskému premiéru Davidu Cameronovi, kterému pouhý den před královnou na kameru uklouzlo, že Nigérie a Afghánistán jsou "úžasně zkorumpované" země.

Prohlásil to přímo v Buckinghamském paláci jen několik hodin předtím, než přijeli představitelé zmíněných zemí na protikorupční summit, který tento týden v Londýně probíhá.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari označil Cameronův výrok za trapný. "Zřejmě se dívá na starý obrázek Nigérie. Věci se teď mění, co se týče korupce i ostatních věcí," řekl státník, který na konci tohoto měsíce završí rok ve funkci, do níž nastupoval se slibem rozhodného boje proti korupci. Také afghánská ambasáda v Londýně uvedla, že boj s korupcí je prioritou prezidenta Ašrafa Ghaního.

Britský ministr zahraničí Hammond naproti tomu Camerona obhajoval s tím, že "konstatoval prostý fakt".