Novým rakouským kancléřem se stane dosavadní šéf rakouských drah Christian Kern. Na padesátiletém manažerovi, který byl od začátku jedním z favoritů na obsazení postu uvolněného Wernerem Faymannem, se podle webu rakouského listu Kurier shodly špičky sociální demokracie. V pátek by jeho nominaci měly oznámit veřejnosti.

Kern se ve středu ve Vídni sešel s prozatímním předsedou sociální demokracie Michaelem Häuplem a mediálním manažerem Gerhardem Zeilerem, který byl jedním z dalších kandidátů na šéfa rakouské vlády. Po schůzce dal Zeiler najevo, že se o post ucházet nebude. Jediným kandidátem tak zůstal Kern, pro něhož už se stejně vyslovila velká většina zemských organizací sociální demokracie.

Rakouský kancléř Faymann končí. Kvůli debaklu prezidentského kandidáta jeho strany - čtěte ZDE

Faymann rezignoval překvapivě začátkem týdne kvůli tomu, že ztratil podporu části členů sociální demokracie (SPÖ) po nezdaru stranického kandidáta v prvním kole prezidentských voleb. Vedení vlády dočasně převzal předseda koaličních lidovců (ÖVP) Reinhold Mitterlehner.

Lidovci se zatím ke spekulacím o možných kandidátech na kancléře nechtěli příliš vyjadřovat, stanovili si ale trojici podmínek pro pokračování ve vládě velké koalice. Ta nejdůležitější se týká udržení restriktivní migrační politiky.

Kern se narodil 4. ledna 1966 ve Vídni, kde se také věnoval mediálním studiím. Poté pracoval jako novinář nebo asistent sociálnědemokratického státního tajemníka pro veřejnou službu Petera Kostelky. Zkušenosti má i z rakouské energetické společnosti, rakouské dráhy vede od roku 2010.

Padesátník, který by měl převzít také vedení sociální demokracie, nepřichází za jednoduché situace. SPÖ je v krizi, k níž výrazně přispěl propad jejího kandidáta Rudolfa Hundstorfera ve volbách hlavy státu. Hundstorfer získal jen jedenáct procent hlasů a výrazně zaostal za vítězem prvního kola Norbertem Hoferem z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Právě ta by také pravděpodobně vyhrála, pokud by se nyní v Rakousku uskutečnily předčasné parlamentní volby. I proto je podle komentátorů v zájmu jak sociálních demokratů, tak lidovců pokračovat v koaliční vládě. Očekávají se přitom změny na některých ministerských postech.

Související