O 90 procent poklesl v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem počet migrantů, kteří z Turecka dorazili na řecké ostrovy.

Uvedla to agentura Frontex s tím, že k takto "dramatickému" snížení množství běženců přispěla nejen dohoda mezi EU a Tureckem, ale také přísné kontroly na makedonsko-řecké hranici.

Více migrantů než do Řecka v dubnu opět mířilo přes Středozemní moře k italským břehům, i tam se ale v dubnu počty snížily.

Měsíc po začátku platnosti dohody unie a Turecka tak na řecké ostrovy nově připlulo méně než 2700 migrantů, nejčastěji ze Sýrie, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku.

Podle březnové dohody mezi osmadvacítkou a Ankarou by ale měli být - po posouzení případných žádostí o azyl - v zásadě všichni vráceni zpět do Turecka.

"Celkový součet lidí za duben je nižší než počty, které jsme v nejvytíženějších měsících loňského roku často viděli připlouvat denně jen na ostrov Lesbos," poznamenal šéf Frontexu Fabrice Leggeri.

Ačkoliv se proti březnu i v meziročním srovnání snížily také počty migrantů na alternativní trase v centrálním Středomoří, díky poklesu příjezdů do Řecka se tato oblast dostala ve statistice poprvé od června 2015 opět na první místo.

Sředomořskou cestu, na níž je cílovou zemí zejména Itálie, v dubnu zvolilo 8370 migrantů. Oproti březnu je to o 13 procent méně a znamená to také pokles o polovinu proti stejnému měsíci loňského roku.

Největšími skupinami zde byli Eritrejci, občané Egypta a Nigérie. Pouze občané Eritreje přitom mají šanci na azyl v některém unijním státu.

Frontex tak zatím nepotvrzuje obavy, že uprchlíci, kterým se uzavřela cesta z Turecka do Řecka, se ve velkém pokusí využívat právě středomořské oblasti.

Agentura doplnila, že nižší počty migrantů, kteří překonají hranici z Řecka do Makedonie, se projevují i výrazným poklesem počtu běženců na zbytku takzvané balkánské trasy. Množství uprchlíků zaznamenané na vnějších hranicích unie v této oblasti se proti březnu snížilo o čtvrtinu na 3830 osob. Ve srovnání s dubnem minulého roku je to přibližně poloviční počet.

Frontex ve své statistice sčítá všechny pokusy o nelegální přechod vnější hranice EU. Osoby, které se o něj pokusily opakovaně, tak mohou být započítány víckrát.

Související