"Denně zahyne na evropských silnicích sedmdesát lidí, toto číslo je třeba připomínat a nelze ani nečinně přehlížet, že tito lidé umírají zbytečně," uvedl ministr dopravy Dan Ťok po setkání ministrů dopravy Visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska.

Ministři na něm podepsali takzvanou Pražskou deklaraci, která odkazuje na iniciativu EU s cílem snížit počet usmrcených při nehodách mezi roky 2010 a 2020.

Ministři se shodli na tom, že počet mrtvých na silnicích klesá, je ale podle nich třeba, aby tento pokles dosahoval řádu desítek procent. Zároveň se domnívají, že cesta za bezpečnějšími silnicemi nemůže vést přes omezování volného pohybu osob, což podle nich prosazuje Brusel.

Podle Ťoka je třeba stavět na třech pilířích.

Prvním z nich je výchova. Škola i rodiče by měli už od raného věku na děti působit tak, aby si byly vědomy nebezpečí provozu na silnicích. Druhým pilířem je změna legislativy. "Plánem je změna bodového systému, který je po deseti letech zastaralý," uvedl Ťok. Doplnil, že třetí oblastí, kterou vede cesta ke snížení nehodovosti, je větší počet silničních kontrol.

Bez pokut se řidiči přestanou bát

"Slovinský ministr nás například informoval, že mají v zemi jakousi tichou stávku dopravních policistů, kteří při kontrolách nerozdávají pokuty. Na číslech nehodovosti je hned vidět, jak se projeví, když řidiči nemusí mít strach z postihů," dodal Ťok.

Statistiky přitom říkají, že mezi evropskými zeměmi na tom z pohledu tragických dopravních nehod není Česká republika nejhůře. Výrazně lépe jsou na tom ale například ve Slovinsku nebo Rakousku. 

Proto se k plánům Visegrádu na snížení počtu smrtelných nehod na silnicích hlásí dalších jedenáct zemí. Pokud se připojí, může vzniknout evropská zóna a spojenými silami by mohlo být dosaženo cíle z roku 2010 snížit počet obětí nehod na polovinu.

Tragické nehody v Česku dlouhodobě klesaly mezi lety 2008 a 2014. V posledním roce se ale bilance opět zvýšila o několik desítek mrtvých. "Teď v poslední době se klesající tendence vychýlila, věřím ale tomu, že se nám to podaří," uzavřel ministr Ťok.

Související