Americké námořnictvo se po několika letech vývoje, konstrukčních prací a technologických úprav konečně dočká svého nejmodernějšího plavidla. Do služby zařadí neviditelný torpédoborec USS Zumwalt, jehož vývoj přišel na víc než čtyři miliardy dolarů.

Přes 180 metrů dlouhá válečná loď je díky svému specifickému "vyzáblému" tvaru až 50krát obtížněji detekovatelná nepřítelem. Radary kolos o výtlaku asi 15 tisíc tun na obrazovkách vykreslují jako bárku velikosti rybářského člunu.

Loď je přitom asi o 30 metrů delší a šest metrů širší než dosavadní největší americký torpédoborec. Oproti starším generacím je navíc osazena mnohem dokonalejšími technologiemi.

"Postavit Zumwalt bylo díky všem použitým technologickým prvkům velkou výzvou. Zkoušky na moři ale ukazují, že jde o válečnou loď nejlepší světové úrovně s jedinečnými schopnostmi," popisuje nové plavidlo analytik Loren Thompson z Lexintonského institutu ve Virginii.

Loď pohání elektřina vyráběná turbínami podobnými těm, které používají dopravní letouny Boeing 777, uvedl server The Telegraph.

Počítačem naváděný raketový systém dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost asi 100 kilometrů (některé zdroje hovoří až o 160 kilometrech). V případě potřeby může být loď opatřena také elektromagnetickým dělem nebo laserovými zbraněmi.

Díky vysokému stupni automatizace si navíc oproti starší generaci torpédoborců vystačí s méně početnou posádkou – asi se 140 lidmi. Loď má sice klasický "můstek", jeho zabezpečená síť ale kapitánovi umožňuje kontrolovat systémy de facto odkudkoliv.

Plavidlo je určeno pro operace na moři i podporu speciálních jednotek na souši. Futuristickou povahu plavidla navíc dokresluje i jméno jejího velícího důstojníka. Za kormidlo neviditelného korábu vybaveného nejmodernějšími technologiemi se - čistě shodou okolností - postaví James Kirk, jmenovec kapitána vesmírného korábu USS Enterprise z legendárního sci-fi seriálu Star Trek.

Cena přesáhla čtyři miliardy

Z loděnice v americkém státě Maine na pobřeží Atlantiku se plavidlo do rukou námořnictva dostane během několika dní, v tuto chvíli na jeho palubu putují zásoby. Do válečné flotily bude oficiálně zařazeno v Baltimoru ještě letos v říjnu, pak se loď přesune do domovského přístavu v San Diegu. Někteří ze členů posádky na převzetí plavidla cvičí už přes dva roky.

Zumwalt je první loď ze stejnojmenné třídy, kterou USA vyvíjejí. Původně jich mělo být přes třicet, nakonec budou zřejmě jenom tři. Mohou za to vysoké náklady. Celková cena lodi USS Zumwalt se všemi technologickými vymoženostmi se pohybuje kolem 4,5 miliardy amerických dolarů.

Torpédoborec sestavili inženýři z Bath Iron Works, kteří jsou podepsaní i pod torpédoborci Arligh Burke z přelomu 80. a 90. let. Nová loď nese jméno po admirálu Elmovi Zumwaltovi, někdejším nejmladším náčelníkovi námořních operací USA. Dekorovaný veterán, který zemřel v roce 2000, se proslavil zejména během vietnamské války.