Australská policie v pondělí zadržela mladého muže, který podle ní plánoval teroristický útok v Sydney. Informovala o tom agentura AP s tím, že atentát zřejmě hrozil bezprostředně. Osmnáctiletého mladíka čeká obvinění z přípravy útoku a z pokusu o zapojení se do nepřátelských aktivit v Sýrii. Hrozí mu až doživotí.

Australan se podle policie státu Nový Jižní Wales chystal ke koupi zbraně, s níž chtěl útok provést. "Řekli bychom, že útok hrozil bezprostředně," řekla policistka Catherine Burnová.

Policie mladíka sledovala od loňska a v únoru jej zadržela na letišti v Sydney, když chtěl odletět do Sýrie a připojit se k islamistům. Tehdy mu byl zabaven pas. Podle policistů patrně nebyl členem žádné organizované skupiny a jednal sám.

Austrálie je v bojích v Sýrii a Iráku spojencem USA a obává se útoků, které by mohli spáchat domácí radikálové. Podle úřadů už bylo několik takových pokusů zmařeno. V jednom případě osamocený útočník zajal klienty kavárny v Sydney, dva z rukojmích i on pak přišli o život.

Minulý týden australská policie obvinila pětici mužů z pokusu odjet do Sýrie a připojit se radikálnímu hnutí Islámský stát. Rovněž jim hrozí až doživotí.

Související