Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě se turistům uzavře. Na thajský ostrov Ko Tačaj, který je vyhlášeným rájem potápěčů, se už žádný cestovatel nedostane. Úřady se rozhodly panenskou přírodu před návalem turistů uchránit a celý ostrov uzavřít, napsal místní list Bangkog Post.

Jak dlouho bude opatření platit, ale list nepíše. Rozhodnutí zamezit přílivu návštěvníků prozatím platí na dobu neurčitou.

Ko Tačaj je součástí souostroví Similand v provincii Phang Nga a nachází se na území národního parku.

Mnoho thajských ostrovů je každý rok z bezpečnostních důvodů uzavřeno během monzunové sezony, která trvá zhruba od května do října. Potápěčský ráj Ko Tačaj se však v polovině letošního října turistům už nezpřístupní.

Do Thajska míří každoročně desítky milionů turistů, což představuje pro místní přírodu značnou zátěž. Destinaci, populární nejen mezi batůžkáři, navíc navštěvuje stále víc například čínských turistů.

Přeplněný ostrov

Britský list The Guardian uvádí, že v loňském roce přijelo do Thajska téměř 30 milionů turistů. Vláda předpokládá, že letos číslo ještě stoupne. Tyto vyhlídky vítá, protože cestovní ruch v současnosti tvoří deset procent HDP.

Pravdou ale je, že už i samotní turisté si na přeplnění ostrova Ko Tačaj stěžují na cestovatelských portálech. Tamní média uvádějí, že pláž na ostrově dokáže pojmout zhruba 70 lidí. Uprostřed sezony se ale počet turistů někdy vyšplhá až na 1000.

"Pláž je přeplněná stánky s jídlem a výletními loděmi. To způsobuje, že situace na ostrově se rychle zhoršuje. Pokud ho neuzavřeme nyní, ztratíme Ko Tačaj navždy," řekl thajskému deníku ředitel odboru národních parků Tunya Netithammakul.

Díky své kráse láká ostrov nejen potápěče a zahraniční turisty, ale také místní obyvatele, kteří na jeho plážích tráví dovolenou.

Uzavření ostrova má uchránit přírodní zdroje a zmírnit dopady turismu na životní prostředí. "Musíme ho uzavřít, abychom umožnili obnovu životního prostředí na ostrově i v moři ještě předtím, než jeho poškození bude nenapravitelné," varoval Netithammakul.

Ostrov tak dostane šanci zotavit se ze zátěže, kterou pro něj turistický ruch představuje. Ostatní ostrovy se však na konci monzunové sezony normálně otevřou.

Uzavření Ko Tačaj ohlásily úřady pět měsíců předem, a proto nyní vyzývají všechny, kdo se na podzim chystají navštívit Thajsko, aby si dali pozor na podvody cestovních kanceláří, které budou zájezdy na ostrov pořádat.

Související