Na filmovém festivalu v Cannes bude mít v pátek premiéru dokumentární snímek Peshmerga od francouzského filozofa Bernarda-Henriho Lévyho.

Film, jenž zachycuje střety kurdských bojovníků pešmergů s jednotkami Islámského státu, festival přidal do programu na poslední chvíli a podle agentury AFP ho umístil mimo soutěž.

Sedmašedesátiletý „militantní filozof“, jak se Lévy označuje, dlouhodobě podporuje úsilí Kurdů o autonomii.

Kvůli filmu filozof procestoval přes 1000 kilometrů podél iráckých hranic, kde natáčel „válečné střety, krajinu i tváře mužů a žen“, uvedli pořadatelé festivalu.

Filmaři natáčeli také v okolí měst Kirkúk či poblíž Sindžáru, kde žije početná skupina jezídů a jenž hraničí s Iráckým Kurdistánem. Aby mohli do snímku zařadit záběry z Mosulu, jenž od léta 2014 ovládá Islámský stát, filmaři připnuli kamery na bezpilotní letouny drony.

„Tento film je poctou statečným kurdským mužům a ženám, kteří čelí smrti a tvoří světovou baštu boje proti Islámskému státu,“ tvrdí producenti.

Lévy vloni pro deník Wall Street Journal popsal, že zatímco bojovníci Islámského státu „před kamerou vystupují jako drsní muži, když podřezávají krky bezbranným rukojmím, v boji proti Kurdům prchají jako králíci“.

Filozof svůj nynější snímek vnímá jako „morální poctu“ Kurdům, kterých na území Turecka, Iráku, Sýrie a Íránu žije mezi 25 až 35 miliony.

Bernard-Henri Lévy, jehož Francouzi znají pod iniciály BHL, byl jedním z těch, kdo přesvědčili francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby roku 2011 podpořil libyjskou opozici při svržení diktátora Muammara Kaddáfího.

O tom, jak vznikala mezinárodní koalice proti Kaddáfímu, posléze Lévy natočil film nazvaný Tobrucká přísaha. V Česku jej uvedl mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

Snímek podle AFP kritici popravili, nejčastěji přitom filozofovi vytýkali, že si přisvojuje příliš velké zásluhy a příliš často sám vystupuje před kamerou.

Kritici naopak roku 1994 ocenili Lévyho film Bosna!, jenž volal po mezinárodní intervenci, která by zastavila válku v Bosně a Hercegovině.

Související