OSN chybí peníze, aby pro dva miliony uprchlíků zajistila alespoň základní ubytování ve stanech nebo pod plachtami. Potřebovali bychom půl miliardy dolarů (téměř 12 miliard korun), uvedli ve středu v Ženevě zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Na světě je nyní asi 60 milionů lidí, kteří museli opustit své domovy, což je nejvíce od konce druhé světové války.

"Střecha nad hlavou je pro uprchlíky základem k přežití a mělo by se na ni pohlížet jako na nezpochybnitelné lidské právo," prohlásil ve středu podle agentury DPA vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Může přitom jít o jednoduché obydlí, stan nebo alespoň o plachtu.

UNHCR každoročně pro uprchlíky obstarává kolem 70 000 stanů a asi dva miliony plachet. Momentálně je v táborech organizace přes 15 milionů uprchlíků, z nichž bez dalšího přísunu peněz téměř každému osmému hrozí, že nebude mít střechu nad hlavou. UNHCR proto o příspěvky požádal podnikatele, nadace i obyčejné lidi na celém světě.

O tom, že se systém péče o uprchlíky v důsledky jejich vysokého počtu a množství konfliktů rozpadá, hovořila v pondělí v Londýně zvláštní vyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, herečka Angelina Jolie. Každá země musí podle ní udělat svůj kus práce pro zvládnutí migrace a žádná se nemůže vzdát odpovědnosti.

Související