Velká Británie vymýšlí, jak se vypořádat s přeplněnými věznicemi. Jako řešení se jeví nasazení nových technologií na monitoring odsouzenců. Lidé ve výkonu trestu budou přes týden chodit do práce a do cely se vrátí pouze na víkendy.

Podle nového plánu, který ve středu představila ve své tradiční řeči královna Alžběta II., by vězni mohli žít přes týden doma a mít práci na plný úvazek.

Umožní jim to satelitní monitoring, který se bude od září testovat, aby mohl být posléze aplikován na celostátní úrovni.

Monitorovací náramky, jejichž obdoba má podle novely trestního zákoníku v některých případech nahradit také české žaláře, se v Británii zatím využívají ke sledování veřejně prospěšných prací. V budoucnu by je ale mohli nosit i kriminálníci, včetně pachatelů vážnějších zločinů.

Současný systém kontroly lidí ve výkonu trestu dokáže pouze potvrdit, zda se dané osoby nacházejí na určené adrese během nočního zákazu vycházení.

Nové opatření si ale klade mnohem vyšší cíle. Má ulevit přeplněným věznicím, ve kterých hrozí nebezpečí, že se v takovém stavu vymknou kontrole. Odsouzenci by byli pod neustálým dohledem a bylo by možné prakticky kdykoliv lokalizovat jejich polohu.

Premiér David Cameron podle britského listu The Telegraph doufá, že nový systém bude znamenat "revoluci", protože umožní vězňům pracovat na plný úvazek a ve vazbě trávit pouze víkendy.

Díky tomu, že odsouzenci budou moci pokračovat v práci a nezpřetrhají svá sociální pouta s rodinami a blízkými, zmírní se podle Camerona "cyklus trestní činnosti". Ten stojí na předpokladu, že věznice zločince ve skutečnosti nenapravují, ale naopak jim ubírají šance na normální život.

Nezavírejte tolik lidí, radí kritici zákona

Věznice se tak přestanou využívat jako "skladiště zločinců", uvedl premiér. “Nyní to budou místa, kde se mění životy," cituje ho The Telegraph.

List ale také upozorňuje, že se proti návrhu pravděpodobně postaví někteří konzervativní poslanci. Kritizuje ho také Evangelická aliance, která zastupuje více než dva miliony křesťanů na ostrovech.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Proti zákonu, který média prezentují jako největší reformu vězeňství v Británii od 19. století, se ale ohrazují i odborníci. Podle mnohých nový zákon jen rozptyluje pozornost od opravdových příčin problému.

Podle ředitele Centra pro kriminalitu a justici Richarda Garsideho nepomůže zákon řešit skutečné jádro problému. "Budeme potřebovat mnohem více peněz nebo mnohem méně lidí ve věznicích," cituje ho The Guardian. Alternativní tresty však nejsou správnou reakcí na přeplněné věznice.

"Není to proto, že máme kolem sebe více zločinců, ale prostě proto, že zavíráme více lidí," vysvětluje Garside. "V této souvislosti je reforma věznic, kterou vláda navrhuje, jen tragické odvádění pozornosti."

Vláda by se měla soustředit na to, jak předejít odsouzení trestanců, spíše než na to, jak pouze dohlížet na výkon jejich trestu.

Související