Převaha konzervativních soudců znovu nastane u amerického nejvyššího soudu, pokud bude prezidentem zvolen Donald Trump. Předpokládaný republikánský kandidát ve středu zveřejnil seznam 11 jmen, z nichž hodlá vybrat nástupce zemřelého Antonina Scalii.

Podle médií ukazuje složení jedenáctky na to, že chce newyorský miliardář zahnat obavy nepřátelsky nakloněné části strany, podle níž jsou některé jeho názory bližší demokratům.

Současný prezident Barack Obama vybral jako náhradu za Scaliu umírněného Merricka Garlanda, republikáni ovládající Senát ho však odmítají jmenovat.

Trump se odhodlal k nebývalému kroku ve chvíli, kdy se pokouší přesvědčit zástupce republikánského establishmentu, že by se měli sjednotit na jeho podpoře v zájmu porážky očekávané demokratické soupeřky Hillary Clintonové. Mezi jmenovanými soudci jsou podle agentury AP výhradně konzervativní běloši z federálních či státních soudů v celkem deseti státech. Tři jména patří ženám.

Podle Trumpova prohlášení jde o "představitele takových ústavních principů, kterých si váží". Jeho volební tým uvedl, že při výběru byl zohledněn pohled "vysoce respektovaných konzervativců a vedení Republikánské strany".

Mezi soudci je například Joan Larsenová z nejvyššího soudu státu Michigan, která byla kdysi koncipientkou u Scalii a na jeho pohřbu pronášela smuteční řeč. Další soudce ze seznamu, alabamský William Pryor, je zase znám jako rázný odpůrce potratů.

Scaliova únorová smrt vyrovnala poměr mezi konzervativními a liberálními soudci v nejvyšší americké soudní instanci. Obama poté vybral Garlanda, na němž však republikánům vadí, že by mohl po několika desetiletích vychýlit devítičlenný soudní senát doleva.

Obamův druhý čtyřletý mandát končí v lednu a americká ústava mu dává pravomoci vybrat člena nejvyššího soudu kdykoliv během funkčního období. Republikáni však tvrdí, že deset měsíců před odchodem z funkce je příliš pozdě a Senát že nemá povinnost o Garlandovi hlasovat. Prezident tento přístup opakovaně kritizoval, přimět Senát k hlasování však nedokázal.

Související