Další jednání Evropské unie s Tureckem bude teď ještě těžší a podle některých analytiků je ohroženo i fungování dohody, na základě které Ankara zastavila příliv uprchlíků do Evropy. Novým tureckým premiérem se stane ministr dopravy Binali Yildirim, který bude těžko hledat s Evropany společnou řeč.

Yildirim je islamista, který odmítl studovat na univerzitě, na jejímž dvoře se spolu mohou dohromady bavit studenti a studentky. Jeho žena nesměla sedět s ním a dalšími muži u stolu ani při oficiálním obědě. Yildirimovi se líbí tvrdý turecký protiteroristický zákon, který umožňuje obvinit téměř kohokoliv a uzavřít noviny či televizi. Jeho hlavní kvalifikací na post premiéra je ale oddanost tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Podporuje jeho snahu zavést v zemi prezidentský režim.

Po včerejším oznámení, že je jediným kandidátem na šéfa vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) i premiéra, Yildirim na Twitteru napsal: "Nejsou žádné pochybnosti o tom, že přes odpor nepřátel naše strana vzdala poctu prezidentovi."
Erdogan, bývalý vůdce AKP, je oficiálně nestranickým prezidentem. Ve skutečnosti stále řídí AKP a podle tureckého deníku Hurriyet se šli před výběrem členové AKP poradit do prezidentského paláce.

Předsedou AKP bude Yildirim oficiálně zvolen na stranickém sjezdu v neděli a pak bude navržen na premiéra. Toho schvaluje Erdogan. Yildirim nahradí Ahmeta Davutoglua, který se vzdal funkce kvůli sporům s prezidentem.
Davutoglu byl proti prezidentskému systému a Erdogan mu prý vyčítal, že byl měkký při jednání s EU. S tou vyjednal dohodu, podle které Ankara zastavila uprchlíky směřující do Řecka. Za odměnu unie obnovila jednání o vstupu Turecka do EU. Turecko má navíc dostat peníze a bezvízový styk s unií. Podmínkou jsou ale změny v Turecku, včetně protiteroristického zákona. Nyní to ale není příliš reálné.

"Snahy začlenit se do EU jsou pryč, takže očekávám krizi ve vztazích s Evropou," řekl Hlasu Ameriky Atilla Yesilada, analytik firmy Global Source Partners.