Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na zasněženou pláň dopadá auto s unesenou Bond girl. S polámanými křídly jej pronásleduje letoun s agentem 007 za kniplem. Střih. Restaurace Ice Q, kde se James Bond poprvé potkává s Madeleine Swannovou. Střih.

Nebyli to jen herci Daniel Craig a Léa Seydouxová, kteří si v prozatím poslední, čtyřiadvacáté bondovce zahráli hlavní role. Svých pár vteřin slávy si zapsaly i štíty tyrolských Alp. Ať už rakouské středisko Sölden, které se objeví na pár minut v hollywoodském trháku Spectre, nebo o něco vzdálenější ski centrum Kals pod nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem rozhodně stojí za vyzkoušení.

Do východního Tyrolska je škoda jezdit jen v zimě za lyžováním. I kdyby jen proto, že na jednom z nejvyšších vrcholů Cimaross (2621 metrů nad mořem) si v designovém hotelu s restaurací Adler Lounge může člověk připadat jak v bondovské Ice Q. I když ta ve snímku představovala futuristickou nemocnici, ve které zloduch Christoph Waltz spřádal své ďábelské plány.

Do Alp za designem

Podobně nadčasové a moderní "dílo" architektury je možné vidět takřka na vrcholcích tyrolských Alp právě u Kalsu. Odborníky a designéry oceňovaný hotel Gradonna byl vystavěný v roce 2012, při stavbě byly maximálně využívány zdroje z okolí - například kámen vytěžený ze základů, dřevo z vyporážených stromů z okolí. Čtyřapůlhvězdičkový komfortní resort se tyčí uprostřed horské krajiny, v jeho zázemí se "schovává" nadstandardní wellness se třemi krytými bazény i venkovním, několika druhy saun, parní lázní či soláriem. Na jiné služby než ty spojené s lyžováním a sněhem se ale v tyrolských Alpách zaměřují už téměř všechny hotely i rodinné penziony.

Podobně například Taurerwirt, rodinný penzion, který už několik generací buduje a provozuje rodina Roglových. Od recepce přes kuchyni, restauraci, wellness, všude pracuje někdo z členů nejbližší rodiny, místní suroviny a domácí výrobky, jako například sýry či marmelády, zase odebírají z rodinného podniku švagrů, tet a strýců, jejichž hospodářství leží na druhé straně údolí.

I tady najdou sportovní nadšenci i ti, kdo si chtějí na dovolené odpočinout, obří wellness s bazénem, půjčovnu kol, organizované rybaření, lezení po skalách, túry pro začátečníky i náročnější s průvodci, sjíždění divokých horských říček na raftech či kajaku. A to je přitom jen malý výčet, co mohou Vysoké Taury, kam oblast Kals am Grossglockner ve východních Tyrolech spadá, nabídnout.

Velký zvoník

Pro ty, kdo ocení nezapomenutelné pohledy na alpské horské velikány, je jasnou volbou výlet směrem na Grossglockner. Místní horu popisují jako štíhlou ledovcovo-skalnatou pyramidu, která se paradoxně trochu schovává v bočním výběžku hlavního alpského hřebene, svým tvarem ale připomíná zvon. A odtud pak snadno dostala své jméno - Velký zvoník, Grossglockner.

Pod téměř 3800 metrů vysokou horu, nacházející se na hranicích spolkových zemí Korutany a Tyrolsko, vede zřejmě nejslavnější 48 kilometrů dlouhá vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse. V zákrutách silnice, postavené v rekordním čase pěti let, je mezi jednotlivými "kopci" možné zastavit na četných vyhlídkových plošinách, "odbočit" na šest přírodních naučných stezek, informace načerpat z mnoha informačních tabulí i dvou návštěvnických center. Děti si odpočinou a naberou síly na další cestu na několika hřištích.

Nejvyšším bodem celé trasy je průsmyk Hochtor ve 2,5 tisíce metrů a jeho návštěvníkům se dostane odměny v podobě panoramatického rozhledu na více než 30 třítisícových alpských vrcholů. Ročně se tady "kochá" na 900 tisíc turistů. Odvážní a trénovaní se nahoru mohou dostat i na kolech, cyklisté dokonce neplatí žádné mýto.

Jak se tam dostat

Na cestu si vyhraďte zhruba šest a půl hodiny. Z Čech je nejsnadnější jet směrem na Mnichov a poté směr Innsbruck. Dále sledujte směrovky s nápisem Kufstein. Z Moravy a z jižních Čech lze na Innsbruck zamířit po rakouské dálnici A1. Doporučujeme využít navigaci, protože na horských cestách se hodně špatně otáčí. Na krátký úsek je třeba pořídit rakouskou dálniční známku (cca 9 eur / 10 dní).

Související