Nejméně čtyři lidé byli zabiti a dalších 90 osob utrpělo zranění při pátečních protivládních protestech v takzvané zelené zóně v Bagdádu. Bilance zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům je podle sobotní informace agentury Reuters založena na údajích shromážděných ze čtyř bagdádských nemocnic a centrální márnice a zahrnuje jen osoby zasažené střelbou. Demonstranti z řad stoupenců šíitského duchovního Muktady Sadra i dalších skupin si svými protesty vymáhají personální změny ve vládě, s jejíž politikou nejsou spokojeni.

Demonstranti v pátek vtrhli do ostře střežené zelené zóny, kde se nacházejí vládní úřady a velvyslanectví některých států. Stalo se tak podruhé za necelý měsíc. Bezpečnostní složky proti nim použily slzný plyn i střelbu ostrými náboji. Demonstranti se několik hodin zdrželi v budově vlády, než se armádě podařilo situaci zklidnit.

Podle protivládních demonstrantů kabinet premiéra Hajdara Abádího selhává, neprovádí reformy a není schopen zajistit bezpečnost obyvatel. Abádí nový kabinet navrhl, parlament ho ale zatím neschválil.

Po pátečních protestech byl v Bagdádu nakrátko vyhlášen zákaz vycházení. Premiér Abádí v pozdním večerním projevu odsoudil vniknutí demonstrantů do zelené zóny a varoval před chaosem a potyčkami.

Sadr naopak v prohlášení varoval bezpečnostní složky před násilným potlačováním "klidných a spontánních protestů" a dodal, že v případě násilného potlačování demonstrací "bude revoluce pokračovat jinou formou". Vládu obvinil z "chladnokrevného vraždění".

Související