Řecko chce podle tamní televize v úterý evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií. V provizorním tábořišti je skoro 9 tisíc lidí, kteří dosud odmítali odejít do lépe vybavených zařízení.

Řecká televize Mega v pondělí oznámila s odvoláním na policejní zdroje, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8400 osob.

Agentura AFP získala od nejmenovaného vládního zdroje informaci, že evakuační aktivita v Idomeni bude "v úterý nebo ve středu znásobena". Vláda prý ale nehodlá použít sílu.

"V minulých dvou týdnech jsem převezli z tábora více než 2 tisíce osob. Zahájíme nyní masivnější operaci, protože máme v přijímacích střediscích k dispozici 6 tisíc míst," sdělil zdroj agentuře AFP. 

Zpravodajský server Kathimerini oznámil, že rozkaz k odjezdu z Atén do Kilkisu na hranici dostalo devět oddílů pořádkové policie. Mají se připravit zúčastnit se evakuace, pokud to bude nutné. Podle serveru bude příkaz k operaci vydán ve středu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V celém Řecku je v současnosti přes 50 tisíc běženců.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobili řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů korun). Minulý týden se při střetu s policí několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Související