Při dvou sebevražedných útocích bylo v pondělí v jihojemenském Adenu zabito 45 lidí. Podle agentury AP je mezi nimi mnoho armádních branců. K útokům se písemně přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Aden byl osvobozen po bojích s šíitskými povstalci loni a nyní v něm sídlí vláda.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Agentura AP s odvoláním na místní policii oznámila, že první sebevražedný atentátník odpálil nálože v automobilu u fronty před armádním náborovým centrem a že zabil 20 osob. Druhý atentátník se vmísil mezi skupinu čekající před domem jednoho z armádních velitelů a zabil 25 osob.

Islámský stát v prohlášení napsal, že cílem útoků byla "odpadlická jemenská armáda". Jedním z atentátníků byl podle prohlášení abú Alí Adení. Odpálil své nálože mezi branci shromážděnými před bydlištěm velitele vojenské základny Badr. Při tom přišlo o život 30 lidí a zbylí zemřeli, když podle IS "vybuchla nálož u vjezdu na základnu Badr".

Islámskému státu se tak podařilo za deset dní spáchat proti jemenským bezpečnostním složkám dva atentáty. Přihlásil se totiž také k akci v Mukalle, kde 15. května při sebevražedném útoku zemřelo 41 uchazečů o práci u policie.

Konflikt mezi povstaleckými šíity a vládou začal v roce 2014. Šíité tehdy obsadili Saná a postupovali do dalších částí země. Loni se na straně vlády do bojů zapojila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a pomohla osvobodit část území na jihu včetně Adenu. Vláda, která se předtím uchýlila do exilu v Saúdské Arábii, se mohla vrátit do Jemenu a sídlí nyní v Adenu. Saná zůstává v rukou povstalců.

Boje si vyžádaly životy více než 6200 lidí, z nichž polovina byli civilisté. Z domovů kvůli konfliktu odešlo 2,4 milionu obyvatel země a více než sedmi milionům Jemenců hrozí hladomor.