Při útocích spáchaných v pondělí ve dvou městech na syrském pobřeží přišlo o život 100 lidí. Oznámila to syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). Syrská televize informovala, že exploze v Tartúsu a ve městě Džabla si vyžádaly přes 65 mrtvých. Více než sto lidí bylo zraněno.

Obě města leží v západní provincii Latákíja, která je domovem vládnoucích alávitů a velkých bojů byla prozatím ušetřena. V pondělí městy otřáslo podle SOHR nejméně sedm výbuchů.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

SOHR původně hovořila o 72 mrtvých, ale v nové bilanci oznámila, že exploze v Džable nepřežilo 53 lidí a ty v Tartúsu 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech.

Podle bilance, kterou zveřejnila syrská televize, je mrtvých nejméně 65. Agentura SANA s odvoláním na ministerstvo vnitra původně oznámila, že v Tartúsu zemřely dvě desítky lidí.

Syrská televize Al-Ichbáríja vysílala záběry z Džably, na nichž bylo vidět zničené a spálené osobní i nákladní automobily. Útoky televize označila za teroristické činy. Jedna z náloží explodovala u vládní nemocnice. Džabla je domovem asi 80 tisíc lidí, v Tartúsu, kde je také ruská námořní základna, žije víc než 110 tisíc lidí.

V Sýrii má od konce února platit příměří, které je však porušováno. Hlavní povstalecké skupiny v neděli pohrozily, že dohodu o zastavení palby vypovědí, jestliže syrská armáda do 48 hodin nepřestane útočit na pozice povstalců u Damašku. V neděli večer byly hlášeny nálety na silnici vedoucí do východní části severosyrského Halabu. Tato část města je v rukou opozice, ale jedinou přístupovou cestou je silnice zvaná Castello. Opozice tvrdí, že silnici bombardovala ruská letadla, což syrská vláda ani Rusko nepotvrdily.

Porušování příměří komplikuje přípravu dalšího kola mírových jednání, která zprostředkovává OSN. Minulá kola zatím žádný pokrok nepřinesla.

Související