Šéf egyptských vyšetřovatelů popřel úterní zprávu, že ohledání pozůstatků obětí čtvrteční havárie letadla společnosti Egyptair ukázalo na výbuch na palubě. To pod podmínkou zachování anonymity sdělil agentuře AP jeden z expertů, který prý pozůstatky v káhirské márnici osobně zkoumal.

Kusy těl byly podle něj moc malé, což vysvětlil tím, že na palubě airbusu mířícího z Paříže do Káhiry došlo patrně k explozi.

"Cokoli zveřejněné na toto téma jsou zcela mylné a bezvýznamné domněnky, které nepocházejí z forenzního úřadu," citovala egyptská státní agentura MENA šéfa této organizace Hišáma Abdalhamída.

Na palubě airbusu bylo v době jeho pádu do Středozemního moře 66 lidí, všichni zahynuli. Po trupu a hlavně po takzvaných černých skříňkách se záznamy o letu pátrá egyptská ponorka a francouzská hlídková loď a také plavidla a letadla z Británie, Kypru, Řecka a Spojených států.

Rovněž nezávislý káhirský deník Al-Watan v úterý napsal s odvoláním na nejmenovaného forenzního experta, že letadlo vybuchlo, ale že ještě není jasné, zda explozi způsobila nastražená nálož nebo něco jiného. Francouzská média v pondělí psala, že odborníci se stále více přiklánějí k tomu, že za havárií je technická závada, k případnému teroristickému útoku se navíc dosud nikdo nepřihlásil.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) v úterý nechtěl podle AP komentovat žádné informace týkající se těl obětí. Do márnice v Káhiře bylo dosud převezeno 23 pytlů s pozůstatky, které se nyní experti pokusí za pomoci testů DNA identifikovat.

Stroj podle francouzských vyšetřovatelů vyslal krátce před pádem sérii varovných signálů o kouři na palubě a dalších možných selháních počítačového systému. Z těchto signálů ale není patrné, co bylo příčinou kouře.

Související