Kuba zlegalizuje malé a středně velké soukromé firmy. Uvádí se to v úterním dokumentu vládnoucí komunistické strany. Tento krok by mohl výrazně rozšířit soukromé podnikání v jedné z posledních komunistických zemí světa, napsala agentura AP.

Dokumenty uvádějí, že strana do strategického plánu společenského a hospodářského rozvoje zahrne kategorii malých a středních soukromých podniků. Až dosud vláda povolovala podnikání pouze jednotlivcům v několika stovkách určených činností. Ve skutečnosti se mnozí z nich stali podnikateli, kteří zaměstnávají i jiné Kubánce, což ale úřady neuznávají a často je za to pronásledují.

Prezident Raúl Castro minulý měsíc na komunistickém sjezdu konstatoval, že tyto podniky působí "bez nezbytného legálního základu" a řídí se pouze pravidly určenými pro malé rodinné firmy. Úterní dokument píše, že Kubánci budou nyní moci vytvářet "soukromé podniky střední, malé a mikro velikosti", které budou uznány jako "legální subjekty".

Ekonomové se podle agentury Reuters domnívají, že tento krok by mohl dát již existujícím podnikům například právo na dovoz nebo vývoz zboží za velkoobchodních podmínek. Sám dokument podrobnosti nového režimu nespecifikoval.

Od roku 2006, kdy Raúl Castro vystřídal v čele země svého bratra Fidela, se na Kubě díky částečnému zavedení tržního hospodářství objevily stovky restaurací, salonů krásy či kaváren. Stát však nadále kontroluje asi 90 procent ekonomiky.

Související