Belgické úřady zadržely skupinu čtyř islamistů, kteří podle čtvrtečních informací vlámského listu De Standaard zřejmě plánovali teroristické útoky v přístavním městě Antverpy. List s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že cílem atentátu se mělo stát hlavní nádraží v centru města.

Belgická prokuratura ve středu uvedla, že po sérii domovních prohlídek zadržela čtyři lidi podezřelé z plánování útoků na belgickém území a z náboru dobrovolníků pro boj po boku radikálů z organizace Islámský stát (IS) v Sýrii či Libyi. Zbraně ani výbušniny u nich nenašla.

Skupina se skládala z chlapců ve věku 16 až 19 let. Dva z nich policisté po výslechu propustili, na dva uvalili vazbu.

Mladí muži byli podle vyšetřovatelů v kontaktu s Hichamem Chaibem, pravou rukou vůdce a ideologa radikálního hnutí Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii) Fouada Belkacema. Chaib nyní podle listu De Standaard pobývá v Rakce, syrské baště radikálů z IS. Krátce po březnových útocích v Bruselu Chaib vyzval na videu k dalším podobným útokům.

Spojení skupiny čtyř islamistů s teroristickými útoky na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek podle prokuratury zjištěno nebylo.

Při atentátech 22. března zahynulo 32 lidí a dalších 340 utrpělo zranění.

Související