Ve Francii v úterý večer začala časově neomezená stávka železničářů, kteří požadují především lepší pracovní dobu. Vedení státních drah SNCF očekává, že ve středu budou nejspíš výrazně omezené vnitrostátní i mezinárodní vlakové spoje. Skutečnou míru zapojení železničářů do stávky je však zatím těžké předpovědět.

Stávka se bude každý den večer automaticky prodlužovat o dalších 24 hodin, dokud odboráři neodhlasují konec protestu. Ve středu nevyjede v zemi asi 40 procent rychlovlaků TGV a 60 až 70 procent regionálních vlaků. U spojů do zahraničí by se stávka neměla dotknout spojení s Británií a Německem, zatímco do Švýcarska vyjede asi 75 procent souprav, do Španělska 40 procent a do Itálie jen třetina vlaků, tvrdí SNCF.

Vláda ve snaze zabránit problémům na železnici v úterý oslovila přímo odboráře, s nimiž zatím vyjednávalo vedení SNCF. Od stávky poté ustoupil odborový svaz CFDT; odbory Unsa sice výzvu k zastavení práce nestáhly, ale ocenily nové návrhy vlády. Nespokojeny jsou stále odbory SUD-Rail a CGT. Podle rozhlasové stanice Europe 1 vedení SNCF odsoudilo zásah vlády a její návrhy označilo za "sebevražedné".

Socialistická vláda prezidenta Françoise Hollanda se krátce před zahájením evropského fotbalového šampionátu 10. června všemožně snaží zabránit dalšímu zvyšování sociálního napětí a problémům v dopravě a dalších službách ve Francii. SNCF je oficiálním dopravcem Eura 2016, které se uskuteční ve městech po celé zemi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Protesty ve Francii v posledních měsících se týkají hlavně sporné reformy zákoníku práce, která podle kritiků zvýhodňuje zaměstnavatele na úkor zaměstnanců. Proti této reformě stávkovali několikrát i železničáři, ale nynější stávku s touto otázkou přímo nespojují. Z těchto i dalších specifických důvodů se chystají v příštích dnech stávkovat také například piloti Air France a zaměstnanci městské hromadné dopravy v Paříži.

Související