Německé tajné služby začnou s partnery v Evropské unii a v NATO vytvářet společné databáze lidí, kteří se zapojili do bojů v rámci teroristických skupin. Vláda ve středu přijala návrh zákona, který německým rozvědkám sdílení informací umožní. Na tiskové konferenci to řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére.

"Když se propojují mezinárodní teroristé, musí se i bezpečnostní složky propojit lépe než dosud. Ve vědomostech je síla a my se chceme teroristickým organizacím vší silou postavit, proto musíme své vědomosti sdílet," řekl ministr.

"Zpravodajské služby dostávají tímto zákonem možnost vytvářet s našimi evropskými partnery a partnery v NATO společné databáze, aby mohly lépe sledovat pohyb lidí, kteří se vracejí z bojových oblastí. Zabrání tak snahám těchto navrátilců vyhnout se trestnímu stíhání tím, že se ukryjí do jiné země," uvedl de Maiziére.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Podmínkou pro vytváření sdílených databází je podle ministra to, aby státy, které se do programu zapojí, zajišťovaly ochranu osobních údajů na stejné úrovni, jako je tomu v Německu. Země EU i NATO podle něj obecně tyto standardy dodržují.

V rámci boje s terorismem se také rozšíří pravomoci policie pro nasazení policistů v civilu. Nově budou smět využívat falešné identity k tomu, aby pronikli do organizací, které zajišťují nelegální převody lidí přes hranice. Podle de Maiziéra to je reakce na to, že mezi uprchlíky přicházejícími do Evropy se skrývali i teroristé.

Soubor protiteroristických opatření zavádí také novou povinnost prodejců předplacených telefonních karet zaregistrovat kupce na základě jeho osobního dokladu, aby bylo kdykoli možné majitele konkrétního telefonního čísla dohledat. "Sice se tím snižuje komfort zákazníků, ale když jde o rozpor mezi komfortem a bezpečností, musí mít bezpečnost přednost," řekl ministr.