Tři zraněné si v noci na čtvrtek vyžádaly nejnovější nepokoje v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos. Migranti z Afghánistánu a Pákistánu se brání zpětné deportaci do Turecka, odkud do Řecka přišli, upozorňují úřady.

"Ve středu v noci vypukly střety mezi migranty z Afghánistánu a Pákistánu v táboře Moria, jež si vyžádaly tři vážně zraněné, kteří museli být převezeni do nemocnice," uvedla podle agentury AFP policie.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na ostrově Boris Šeširkov sdělil, že při incidentu začaly také hořet stany, ale že ve čtvrtek dopoledne se již situace uklidnila. "Po podpisu dohody mezi EU a Tureckem (zahrnující zpětné vracení migrantů) jsme opakovaně svědky podobných potyček. Uprchlíci a migranti jsou zklamaní a zoufalí," řekl.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Tábor Moria, kde je asi 3000 migrantů, se z registračního bodu pro nově příchozí uprchlíky z tureckého pobřeží proměnil v záchytný tábor obehnaný plotem s ostnatými dráty, kde lidi čeká už rutinní procedura odmítnutí práva na azyl a přípravy na vrácení do Turecka.

Od vstupu dohody EU s Ankarou v březnu bylo vráceno do Turecka 411 osob, převážně Pákistánců, z nichž ani jeden nepožádal o azyl.

Napětí panuje i na dalších řeckých ostrovech na východě Egejského moře, kde celkově uvízlo asi 8500 uprchlíků a migrantů. Znepokojeni jsou i místní obyvatelé, kteří se obávají, že v nastávající sezoně nedorazí příliš turistů, kteří jsou vůbec v celé zemi na pokraji hospodářské propasti vydatným zdrojem příjmů.

Související