Ukrajinský parlament ve čtvrtek potřebnou ústavní většinou schválil soudní reformu, kterou Západ považuje za nezbytnou v boji proti všudypřítomné korupci v justiční sféře. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil schválenou reformu za vůbec tu nejdůležitější.

"Není důležitější věci, než je soudní reforma," řekl v parlamentu Porošenko. "Toto je důkaz, že tato země se reformuje," dodal.

Nový zákon má především omezit politický vliv na výběr a jmenování soudců a také snížit rozsah jejich imunity v případech jejich profesních pochybení. Podpořilo ho 335 zákonodárců, což bylo o 35 více, než kolik bylo pro ústavní změnu potřeba.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Tradičně vysoce korupční prostředí v ukrajinské justici je vnímáno jako hlavní překážka v čerpání peněz ze záchranného programu Mezinárodního měnového fondu. Kvůli politickým sporům hrozilo, že čtyřletý úvěrový podpůrný program ve výši 17,5 miliardy dolarů (přes 420 miliard korun) ztroskotá, neboť Kyjev nebude schopen provést slíbené hluboké strukturální a institucionální změny.

Související