Prezident Miloš Zeman tvrdí, že Velká Británie v červnovém referendu rozhodne o setrvání v Evropské unii. Výsledek podle něj ovlivní fakt, že případný odchod Spojeného království z EU by vedl k obnovení separatistických tendencí Skotska. Zeman to ve čtvrtek řekl při besedě se studenty střední a vyšší odborné rybářské školy ve Vodňanech na Strakonicku.

"Mohu se strašlivě mýlit, ale tvrdím, že referendum ve Velké Británii dopadne ve prospěch těch, kteří se zastávají udržení Británie v Evropské unii," uvedl Zeman.

Důležitý faktor při rozhodování Britů bude podle něj představovat otázka Skotska, které delší dobu uvažuje o osamostatnění. V roce 2014 dokonce Skotové uspořádali k této otázce referendum. Podle něj si však většina obyvatel přála zůstat součástí britského království.

Zeman míní, že případný odchod Velké Británie z EU by změnil i náhled Skotů. "Okamžitě by totiž došlo k novému referendu ve Skotsku. To by rozhodlo o nezávislosti země. A Skotové by následně vstoupili do Evropské unie samostatně," řekl prezident.

Referendum v Británii o další budoucnosti v EU se bude konat 23. června. Jeho vypsání slíbil premiér David Cameron loni v případě, že se mu podaří uspět ve volbách. Jeho konzervativní strana následně suverénně zvítězila a získala nadpoloviční většinu v parlamentu.

Související