Na pařížských mostech jsou hloučky lidí – jak turistů, tak místních. Ti se opatrně naklánějí dolů a pozorují stoupající Seinu. Vytahují fotoaparáty a zvědavě si fotí mohutný proud vody. 

Hladina Seiny ve městě světel vystoupila na svoji nejvyšší úroveň za posledních několik desetiletí. A zřejmě ještě o něco vzroste. Očekává se, že by měla kulminovat během pátku. Celkem by měla vystoupat až o šest metrů nad běžný stav.

"Takové počasí nepamatujeme. Obvykle bývá velmi pěkně, i proto se v tento čas hraje tenisový Roland Garros. Třeba loni touto dobou bylo skvěle," říká asi třicetiletá Pařížanka Carole.

Francouzské úřady už z bezpečnostních důvodů zastavily lodní dopravu na řece. Mnozí turisté se tak museli obejít bez velmi populární plavby po Seině. Odhaduje se, že v tomto ročním období si lístek na plavbu po řece koupí až 150 tisíc lidí denně.

A nejen to, v pátek své brány neotevře ani muzeum Louvre, které uchovává vzácnou Monu Lisu, uzavřeno zůstane také Musée d’Orsay, které vystavuje sbírky impresionistů, a to včetně Degase nebo Maneta. Zaměstnanci obou muzeí by v případě nutnosti měli přestěhovat sbírky do vyšších pater.

Obě muzea jsou na podobný scénář stoupající Seiny připravena. Například letos jejich zaměstnanci absolvovali cvičení, během kterého se učili, jak v případě "velké vody" postupovat. Louvre patří mezi nejnavštěvovanější muzea na světě.
Pařížská policie pak zvýšila stupeň varování na druhý nejvyšší, tedy oranžový stupeň. To znamená, že povodně mohou mít vážný vliv na "budovy i obyvatelstvo".

Odhaduje se, že v Paříži a jejím okolí je bez proudu kolem 25 tisíc lidí.

Vysoká hladina Seiny navíc už od čtvrtka komplikuje dopravu. Nejezdí příměstská vlaková linka C, kterou denně využije až půl milionu cestujících.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

To se přidává k dalším dopravním komplikacím, kterým Francie nyní čelí. Odboráři z železniční společnosti SNCF současně stávkují proti pracovním podmínkám a nepopulární reformě pracovního trhu. V omezené míře tak jezdí například linka vlaků RER B, která spojuje centrum města s letištěm Charlese de Gaulla.

Není ale jasné, zda vysoký stav vody nebude Paříž ohrožovat také v dalších dnech. Meteorologové očekávají na víkend další vydatné deště.