Pravděpodobná kandidátka Demokratické strany pro boj o Bílý dům Hillary Clintonová v sobotu ostře kritizovala protiimigrační výroky svého soupeře Donalda Trumpa, které označila za "nenávistné, předpojaté a zcela nepřijatelné".

Trump, který má prakticky jistotu republikánské nominace, rozbouřil americké veřejné mínění návrhem na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Projekt, který by měla financovat samotná mexická vláda, by měl zabránit pronikání ilegálních přistěhovalců do Spojených států. Trump rovněž hovořil o deportacích nezákonných přistěhovalců a o zákazu vstupu muslimů do USA.

"Pokud Trump mluví o deportaci 11 milionů přistěhovalců, hovoří o rozdělování rodin," upozornila Clintonová na předvolebním mítinku v kalifornském Los Angeles, kde promluvila ke stovkám většinou asijských nebo jihoamerických přistěhovalců. Slíbila, že v případě zvolení prosadí liberální reformu přistěhovaleckého zákonodárství.

Bývalá první dáma v posledních dnech výrazně zesílila své útoky na Trumpa. Ve čtvrtek zkritizovala jeho zahraniční politiku, kterou označila za "nebezpečně zmatenou". Sám newyorský magnát je podle ní pro nejvyšší úřad povahově nevhodný.

V Kalifornii, nejlidnatějším americkém státě, budou v úterý demokraté i republikáni rozdělovat největší počet delegátských hlasů v nynějších primárkách. Ve státě v těchto dnech vrcholí kampaň všech tří kandidátů, kteří zůstali ve hře – Trumpa, Clintonové i Bernieho Sanderse.

Související