Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) střílí na civilisty, kteří se snaží utéct z města Fallúdža do bezpečí. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na prohlášení Norské rady pro uprchlíky (NRC). Tato nevládní organizace pomáhá uprchlíkům v táboře jižně od Falludže. Radikálové město kontrolují již od ledna 2014, nyní se ho snaží dobýt irácká armáda.

Pracovníci NRC hovořili se zástupci rodin, kterým se podařilo uprchnout. Ti popsali, jak jsou lidé často zabíjeni, když se snaží dostat ven z města přes řeku Eufrat. Podle Norské rady pro uprchlíky ve městě zůstává asi 50 tisíc lidí.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Naše největší obavy byly nyní potvrzeny," uvedl Nasr Muflahi z NRC. "To je to nejhorší, co se může stát nevinným mužům, ženám i dětem, kteří museli všechno opustit, aby si zachránili život," dodal.

Fallúdža leží v provincii Anbár, asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. Irácká armáda zahájila svou ofenzivu na konci května. V neděli oznámila, že město téměř obklíčila, pod kontrolou nemá jen západní břeh Eufratu. Premiér Hajdar Abádí minulý týden uvedl, že vojenskou operaci zpomalili, aby ochránili obyvatele města.

Související