Německá kancléřka Angela Merkelová je pošesté nejmocnější ženou světa podle každoročního žebříčku časopisu Forbes. Na druhém místě se ocitla bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je prakticky již jistou kandidátkou demokratů v podzimní prezidentské volbě. Situace by se mohla obrátit už v příštím roce, pokud by Clintonová stanula v čele Spojených států.

Forbes na třetí příčku umístil šéfku americké centrální banky (Fed) Janet Yellenovou a čtvrtá je Melinda Gatesová, která spravuje se svým manželem Billem, jedním z nejbohatších mužů světa, společnou filantropickou nadaci.

Na dalších místech jsou vesměs šéfky velkých společností, jako je generální ředitelka americké automobilky General Motors Mary Barraová či předsedkyně Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Z celkové stovky ohodnocených žen jich je 51 z USA. Na druhém místě podle zemí je Čína s devíti mocnými ženami. Celkově je v žebříčku zastoupeno 29 států. Je v něm 12 političek ve vrcholných státních funkcích, 32 generálních ředitelek a 11 dolarových miliardářek.

Související