Ve Spojených státech v úterý po více než čtyřech měsících končí prezidentské nominační klání republikánů, takřka v závěru je i volební boj demokratů. Podle posledních propočtů agentury AP má Donald Trump jistou nominaci Republikánské strany a Hillary Clintonová za Demokratickou stranu. Formálně obě strany vyberou své oficiální kandidáty na červencovém nominačním sjezdu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Bývalá první dáma a ministryně zahraničí si podle AP zajistila počet hlasů delegátů, které potřebuje k automatickému získání demokratické nominace. Bude tak první ženou, která se ocitne na kandidátce jedné z velkých politických stran v USA.

Podle výpočtů AP se jí o víkendu podařilo získat potřebných 2383 hlasů. Její nominace by měla být formálně schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

Demokratický konkurent Clintonové Bernie Sanders však boj o nominaci stále nevzdává. Podle něj média špatně počítají s hlasy tzv. superdelegátů, kteří mohou na nominační konferenci hlasovat bez ohledu na výsledek primárek.

"Naším úkolem bude v čase zbývajícím do sjezdu přesvědčit tyto superdelegáty, že Bernie je zdaleka nejsilnějším protikandidátem Donalda Trumpa," prohlásil v reakci na výpočty AP Sandersův mluvčí Michael Briggs, který zprávy o vítězství Clintonové označil za "unáhlený závěr".

Další volební shromáždění se konají v úterý. Pořádají je demokraté i republikáni v Kalifornii, Montaně, New Jersey, Novém Mexiku a Jižní Dakotě, a demokraté budou navíc hlasovat ještě na volebním shromáždění v Severní Dakotě.

Výsledky se očekávají v noci na středu.

Související