Při úterním pumovém útoku v Istanbulu přišlo o život 11 lidí a 36 bylo zraněno. Istanbulský guvernér Vasip Şahin uvedl, že mezi mrtvými je sedm policistů a čtyři civilisté. Terčem atentátu, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, byl policejní autobus.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury AFP naznačil, že z masakru podezírá separatistické Kurdy.

Úřady vyslýchají čtyři podezřelé osoby.

Silná nálož byla umístěna v zaparkovaném autě a odpálena byla na dálku ve chvíli, když kolem projížděl autobus s policisty. Místo je ve čtvrti Vezneciler na křižovatce poblíž Istanbulské univerzity, na níž byly kvůli atentátu zrušeny zkoušky.

Krátce po výbuchu, který převrátil autobus a poničil blízké domy, byla z místa podle turecké tiskové agentury Anadolu slyšet střelba. Policisté začali evakuovat nejbližší budovy a pátrali po dalších náložích. Pyrotechnici na místě nechali vybuchnout podezřelé vozidlo, obchody zůstaly zavřeny. Guvernér přijel na místo tragédie a kromě jiného informoval, že mezi raněnými jsou tři lidé v kritickém stavu.

Turecký prezident Erdogan v reakci na úterní atentát v Istanbulu řekl, že šlo o "neodpustitelnou" akci a že boj proti terorismus bude pokračovat.

Naznačil přitom, že z masakru podezírá separatistické Kurdy.

"Není to poprvé, co ta teroristická organizace ve městech páchá útoky," poznamenal prezident s poukazem na stranu kurdských separatistů. "Od teroristů lze útoky, jako byl ten dnešní, očekávat kdykoli," prohlásil Erdogan a slíbil, že okolnosti atentátu budou vyšetřeny.

Turecko je v poslední době cílem vlny útoků, které mají na svědomí buď separatističtí Kurdové ze Strany kurdských pracujících (PKK), či radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát. Turecko pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vede proti oběma skupinám od loňského léta ozbrojený boj.

Na policisty a vojáky nejčastěji míří PKK v odvetě za obnovené tažení armády proti Kurdům. Střety mezi armádou a Kurdy si podle odhadů armády od loňského léta vyžádaly životy 500 členů tureckých ozbrojených sil a 4900 Kurdů. Turecká vláda řadí PKK k teroristickým organizacím. Desítky let bojů Kurdů za autonomii si vyžádaly životy 40 000 lidí.