V Paříži se ve středu opět zpřístupnilo veřejnosti muzeum Louvre, které bylo kvůli vysoké hladině Seiny a obavám ze zatopení od pátku uzavřené. Muzeum v důsledku uzavření přišlo o částku zhruba 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun), kterou by jinak podle vedení utržilo na vstupenkách.

Louvre, který navštěvují denně desetitisíce lidí, se podle jeho portálu otevřel v 9:00 SELČ. Několik dní ještě zůstane nepřístupná expozice islámských umění, kam se teprve vracejí sbírky evakuované kvůli možné povodni. Ze suterénu a sálů, kde hrozilo zaplavení, se ve čtvrtek a pátek preventivně přestěhovalo do bezpečí kolem 35 000 uměleckých předmětů, upřesnilo vedení muzea.

Hladina řeky Seiny v Paříži od pátku do soboty dosáhla největší výšky od roku 1982 a začala se někde vylévat z břehů. Kromě Louvru úřady preventivně uzavřely i muzeum Orsay, několik stanic podzemky a další místa. Od neděle ale voda klesá a všechny uzavřené objekty se postupně opět zprovoznily.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Meteorologická stanice Météo France uvedla, že povodně dále sužují či hrozí v 21 departementech. Nové lijáky přitom krátce před pátečním zahájením fotbalového mistrovství Evropy ve Francii sužují především sever a východ země. Zápasy se budou hrát po celé Francii a povodně by mohly zkomplikovat dopravu některým z milionů očekávaných místních a zahraničních fanoušků.

V úterý utonul řidič, kterého na silnici zaskočila rychle stoupající záplavová voda v oblasti Pas-de-Calais na severu země. Počet obětí v souvislosti se záplavami od minulého týdne ve Francii se tak zvýšil na pět. Dalších 24 lidí utrpělo zranění a více než 20 000 muselo být evakuováno. Podle pojišťoven lijáky a následné záplavy již způsobily škody ve výši kolem miliardy eur (27 miliard korun).

Související