Bývalý bankéř Pedro Pablo Kuczynski po sečtení všech hlasů podle volební komise zvítězil v peruánských prezidentských volbách, ale tak těsně, že úřady ještě musí posečkat s oficiálním vyhlášením, než soudy rozhodnou o volebních stížnostech. Ani soupeřka Kuczynského ještě porážku nepřipustila.

Ve volbách v Peru vede dcera exprezidenta, který je vězněný za porušování lidských práv - čtěte ZDE

Sedmasedmdesátiletý kandidát pravého středu Kuczynski v druhém kole 5. června podle volební komise získal 50,12 procenta hlasů.

Jeho pravicová soupeřka Keiko Fujimoriová, dcera momentálně uvězněného bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, dostala 49,88 procenta hlasů. O výsledku duelu v zemi s 31 miliony obyvateli rozhodlo něco málo přes 41 000 hlasů. Tak těsný rozdíl Peru už půl století nepamatuje.

Dalších 0,2 procenta hlasů, přibližně 50 000, je předmětem stížností, které mají posoudit volební soudy v příštích hodinách. Většina analytiků nicméně odhaduje, že Fujimoriová už nemůže dohnat Kuczynského náskok.

"Není to ještě oficiální, ale skoro tomu tak je," řekl novinářům sám Kuczynski. "Děkuji, Peru! Nastal čas, abychom všichni společně pracovali pro budoucnost naší země," napsal později na Twitteru.

"Chceme zemi sjednocenou, usmířenou, ochotnou vést dialog, aniž by si pletla dialog se slabostí. Budeme pracovat pro všechny Peruánce," ujistil Kuczynski v projevu se zjevnými tóny hlavy státu a obklopen vlajkami.

Někdejší ekonom Světové banky slíbil voličům reformu ekonomiky po vládě neoblíbeného levicového prezidenta Ollanty Humaly.

Jednačtyřicetiletá Fujimoriová dala najevo, že se vyjádří až poté, co bude sečten poslední hlas.

"Máme právo, aby všechny hlasy peruánského lidu byly sečteny. Volby ještě neskončily. Nikdo nemůže vykřikovat o vítězství," uvedl mluvčí její strany, která má v parlamentu většinu 73 ze 130 křesel.

Kuczynského strana má sice v parlamentu jen 18 poslanců, ale nyní se chystá slavit vítězství. "Rozdíl v hlasech by se už neměl změnit. Jako celé Peru chceme, aby to už rychle skončilo," prohlásil poslanec Gilbert Violeta.

Dcera bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který je ve vězení za zločiny z konce minulého století, suverénně ovládla první kolo a byla dlouhodobě favoritkou i toho druhého. Náskok začala ztrácet až v posledních dnech před hlasováním, kdy její odpůrci hlasitě varovali národ před možným návratem Fujimoriho klanu a jeho omilostněním, pokud se dcera stane hlavou státu.

I přes hořký závěr volební kampaně očekává většina pozorovatelů, že se bývalý premiér Kuczynski pokusí o spolupráci se soupeřkou, s níž jej spojuje podobná ideologie - a i realita poměru sil v parlamentu.

Související