Útočník Omar Mateen, který v neděli v noci zastřelil v orlandském klubu celkem 49 lidí a 53 zranil, byl dlouholetým zaměstnancem největší světové bezpečnostní firmy G4S a měl od ní k dispozici služební zbraň. Podle agentury Reuters to sdělil mluvčí společnosti David Satterfield. Policie v Orlandu upřesnila, že do celkového původně uváděného počtu 50 obětí z klubu Pulse zahrnovala i Omara Mateena. Policie také uvedla, že se jí podařilo identifikovat již 48 obětí.

Podle ředitele FBI Jamese Comeyho se útočník zřejmě radikalizoval pod vlivem zahraničních teroristických organizací prostřednictvím internetu. Plyne to z jeho telefonátů na tísňovou linku. Z nočního klubu prý volal celkem třikrát. FBI nové informace zveřejnila v pondělí večer. 

Podle Comeyho je sice vliv islamistického terorismu na devětadvacetiletého syna afghánských přistěhovalců patrný, avšak jeho konkrétní motiv zůstává nejasný. V jeho telefonátech na tísňovou linku 911 byla navíc znát zmatenost, neboť sice vyjádřil věrnost vůdcům Islámského státu (IS), ale zároveň mluvil o solidaritě s čečenskými pachateli atentátu na Bostonský maraton v roce 2013, kteří s IS neměli nic společného.

Devětadvacetiletého občana USA Mateena, který byl synem afghánských imigrantů, policie zneškodnila. Střelba na Floridě byla z hlediska počtu obětí nejhorším takovým případem v historii USA. Policii se zatím podařilo identifikovat 15 obětí střelby, která trvala přibližně tři hodiny. Nejstaršímu muži bylo 50 let a nejmladší oběť dovršila teprve 20 let. Podle floridské policie vystřílel Omar Mateen do návštěvníků přinejmenším 110 kulek. "V tak těsném prostoru většina střel našla svůj cíl," píše britský The Telegraph.

"Byl to ozbrojený bezpečnostní důstojník," řekl mluvčí firmy. Dodal, že Mateena společnost zaměstnávala od 10. září 2007. Firma, která ve více než 110 zemích zaměstnává kolem 620 tisíc lidí, nyní hodlá shromažďovat informace o Mateenovi od jeho kolegů, uvedl mluvčí.

Zbraně, s nimiž zabíjel, měl teprve týden

Firma se podle mluvčího nyní snaží zjistit, zda některé ze zbraní, které Mateen ke střelbě v klubu použil, souvisely s jeho prací. "Hodně bude záležet na informacích, které policie uvolní," uvedl. Policie zatím uvedla, že pušku a pistoli, které Mateen použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem.

Výpověď majitele jiného baru v Orlandu naznačuje, že si Omar Mateen zřejmě mohl svůj cíl vybírat z vícero podobných podniků. Micah Bass, který nedávno otevřel noční klub Revere, řekl, že mu Mateen na Facebooku poslal žádost o přátelství. "Neustále dostávám takové žádosti od účinkujících a možných hostů, kteří se chtějí pobavit a strávit čas s rodinou a přáteli," uvedl.

"Můj výcvik a zkušenosti mě vedou k závěru, že střelec si prověřoval gay kluby tím, že se na sociálních sítích spřátelil s majiteli gay podniků v oblasti Orlanda, s personálem, či dokonce se zákazníky," tvrdí někdejší orlandský policista ve výslužbě James Copenhaver. "Naznačuje to, že se připravoval, shromažďoval informace, aby zjistil, ve kterém klubu bude po jeho teroristickém útoku nejvíce obětí," dodal.

Americké úřady Mateena vyšetřovaly kvůli podezření na teroristické sklony již v roce 2013 a 2014. Vyslýchaly ho, nic podezřelého ale neodhalily a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na brífinku v Orlandu. Podle informací The Telegraph byl vyšetřován kvůli údajnému napojení na prvního amerického sebevražedného útočníka v Sýrii. Moner Mohamed Abu Salha byl v roce 2012 členem džihádistické organizace an-Nusra. O dva roky později se dočasně vrátil na rodnou Floridu, kde se mohl s Omarem Mateenem setkat.

Mateenova bývalá manželka Sitora Yusufiyová už dříve v neděli řekla, že její muž byl násilník a psychicky labilní a že v době, kdy byli manželi, ji opakovaně bil. Na pozdější tiskové konferenci přenášené CNN pak uvedla, že se přes svou psychickou labilitu chtěl stát policistou.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Už předtím Mateenova exmanželka řekla, že po několika měsících manželství se její muž dostal pod vliv radikálního islámu. Manželství trvalo pouze čtyři měsíce v roce 2009, přestože oficiálně se rozvedli až v roce 2011. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji.

Dobře vychovaný masový vrah

Mateenův otec Seddique Mir Mateen podle agentury AP uvedl, že svého syna zažil rozčileného, když před několika měsíci viděl v Miami dva líbající se muže. To podle otce mohlo mít vliv na jeho akci. Náboženství s tím podle něj prý nemělo nic společného.

Bývalý nejmenovaný afghánský činitel AP řekl, že Mateenův otec se občas objevuje v jednom televizním programu, známém pro své "protiamerické tirády" a "protalibanské" postoje. Program se podle něj vysílá v afghánském jazyku darí. 

"Byl dobře vychovaný," řekl otec Omara Mateena. "Přál bych si, abych to býval tušil. Kdybych to byl věděl, zastavil bych ho." Ve videu zveřejněném americkým The Washington Post vyjádřil soustrast všem pozůstalým.

Záchrana rukojmích z klubu byla značně dramatická. Komando se nejdříve pokusilo pomocí výbušniny odpálit kus zdi, což se nepodařilo, proto policie do zdi najela obrněným vozem. Vzniklou dírou pak z budovy utekla řada lidí, uvedl policejní šéf John Mina. Dodal, že otvorem utíkal i střelec, který pokračoval v palbě.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung a nizozemský list de Volkskrant se shodují, že z nedělního masakru může těžit předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Hillary Clintonová zpochybnila napojení střelce z Orlanda na Islámský stát. "IS si připisuje zásluhy za něco, s čímž podle všeho neměl nic společného nebo to neinspiroval," prohlásila.

Již po útoku v kalifornském San Bernardinu v prosinci vyzval Trump k paušálnímu zákazu vstupu muslimů (do USA), uvedl NZZ. List zároveň poznamenal, že takový zákaz by byl nesmyslný, neboť útočník byl americký občan.

Například italský deník La Repubblica zase předpokládá, že čin opět zažehne i debatu o snadném přístupu ke zbraním, což je téma, kterému se ve své volební kampani věnuje  předpokládaná demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

Americká novinářka z listu The New York Times upozornila na to, jak fungují takzvaní "osamělí vlci". Ti nemusí mít s organizací Islámský stát žádné pouto. Propaganda Islámského státu hlásá, že každý může spáchat teroristický útok v jejich jménu a nemusí předem žádat o svolení. IS se sám posléze rád přihlásí k "úspěšnému" teroristickému činu.

Pomníky věnované obětem útoku v gay klubu jsou k vidění po celých Spojených státech. Newyorský mrakodrap Empire State Building se z respektu k mrtvým v noci na pondělí ponořil do tmy, naopak anténní věž Světového obchodního střediska se rozzářila duhovými barvami. Nemocnice v Orlandu mezitím shání dárce krve. Paradoxně se jimi však nemohou stát homosexuální muži. Podle tamního zákona nemůže darovat krev muž, který měl v posledních 12 měsících pohlavní styk s jiným mužem.

Český prezident Miloš Zeman zaslal soustrastný telegram adresovaný americkému prezidentovi Baracku Obamovi. 

"S hlubokým zármutkem a šokem jsem přijal zprávu o masakru padesáti nevinných obětí v Orlandu. Tento brutální a zákeřný teroristický útok, ke kterému se údajně přihlásil takzvaný Islámský stát, mířil na základní hodnoty svobody a demokracie. Hodnoty, které americký lid vždy střežil a statečně obhajoval," uvedl Zeman v telegramu, o kterém informoval Hrad.

Prezident zároveň jménem českých občanů vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.