Bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) znovu stanula před Obvodním soudem pro Prahu 1 kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství. Kauza se vrátila na začátek, protože městský soud zprošťující rozsudek zrušil.

Soudkyně Helena Králová má znovu rozhodnout o tom, jestli Nečasová nechala sledovat bývalou manželku premiéra Radku Nečasovou.

V pondělí ráno začalo líčení výslechem znalce, který by měl říct, zda se jednalo o sledování, nebo o takzvané kontrasledování, jak ve svém prvním verdiktu napsala Králová. Ta tuto část líčení pro veřejnost uzavřela. Předvolaní svědci vypovídají ke skutečnostem, které jsou utajené.

Jako první hovořil v soudní síni český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, jenž měl jako náměstek ministra obrany v gesci jednání o prodloužení pronájmu gripenů. Podle obhajoby obžalovaných totiž mohlo ohrožení premiérovy rodiny souviset právě s gripeny.
Svou pondělní výpověď odmítl jakkoliv komentovat.

Po Šedivém šel svědčit Vladimír Šibor, šéf Útvaru zvláštních činností. Útvar má na starosti policejní odposlechy a sledování lidí i věcí, v trestní kauze Nagyové zpracovával odborné vyjádření.

Podle České televize vypověděl Šibor, že i v případě kontrasledování by zpravodajci potřebovali souhlas soudu. Ten ale neměli. Toto tvrzení nahrává obžalobě.

"Já se moc omlouvám, ale jsem si jistý, že nemám vůbec žádné oprávnění cokoliv sdělit," uvedl při odchodu ze soudní síně Šibor. Jeho výpověď bude pokračovat po polední pauze.

Kromě Nečasové jsou obžalováni i bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. I oni – stejně jako Nečasová – k pondělnímu hlavnímu líčení dorazili.

Nečasová se k případu nevyjadřuje, její advokát Eduard Bruna uvedl, že na hodnocení vývoje hlavního líčení je zatím příliš brzy.