Francouzská policie krátce před pondělní půlnocí zabila muže, který ubodal ve městě Magnanville západně od Paříže policistu a následně se zabarikádoval v domě své oběti s jeho manželkou a tříletým synem. Ženu našli policisté po zneškodnění pachatele mrtvou, chlapce se podařilo zachránit, informovala v úterý agentura AFP. Útočník u sebe měl seznam dalších cílů. Podle médií umístil živý videopřenos z útoku na Facebook.

Muž byl již v minulosti odsouzen za terorismus. Novinářům to v úterý řekl pařížský prokurátor François Molins. Před smrtí se přihlásil k teroristické organizaci Islámský stát. 

Francouzský prezident François Hollande vyzval svět ke spolupráci v boji s terorismem.

Smrt tří lidí při incidentu v městečku s šesti tisíci obyvateli v departementu Yvelines západně od francouzské metropole potvrdil v úterý mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet. Prezident François Hollande již přislíbil, že okolnosti "ohavného činu" budou důkladně prošetřeny. Na 7:45 svolal do Elysejského paláce krizové jednání. Úřady ve snaze eliminovat možné komplice podle prokuratury zadržely tři lidi, jež vyslýchají.

Pachatel zaútočil na zástupce policejního ředitele města Les Mureaux v pondělí kolem 20:30 před jeho domem v městečku Magnanville. Podle listu Le Parisien ho devětkrát bodl do břicha a následně se zabarikádoval v jeho domě, kde se v tu dobu nacházela policistova partnerka a tříleté dítě.

Útočník se během krátkého vyjednávání s policií přihlásil podle zdroje agentury AFP k teroristické organizaci Islámský stát (IS), která působí v Sýrii a Iráku a v poslední době si připsala řadu teroristických útoků v Evropě i USA. Podle některých svědků muž při útoku na policistu křičel Alláh akbar (arabsky Bůh je veliký). Za "bojovníka Islámského státu" útočníka posléze označila i agentura Amak, která je napojena na IS. Samotná islamistická organizace ale zatím žádné prohlášení k útoku nevydala.

Útočník, 25letý Larossi Abballa, byl v minulosti odsouzen ke třem letům vězení za to, že pomáhal džihádistům odcestovat do Pákistánu, informovala francouzská televize BFM TV.

Abballa byl podle médií policii znám jako zloděj, násilník a zradikalizovaný muslim. V roce 2013 ho soud poslal s několika dalšími spolupachateli na tři roky za mříže za organizování cest islámských radikálů do Pákistánu. Na svobodu byl propuštěn předčasně po dvou a půl letech, nadále byl ale ve dvouleté podmínce.

Zásahová jednotka na dům s rukojmími zaútočila údajně v okamžiku, kdy útočník na Twitteru napsal, že ženu zabil. Po zastřelení útočníka policisté skutečně v domě objevili tělo mrtvé ženy. Okolnosti její smrti ale zůstávají nejasné. Tříleté dítě mrtvého páru se policistům podařilo zachránit bez zranění, i když ve značném šoku.

Francouzský prezident François Hollande podle serveru L'Express uvedl, že všechny země by měly postupovat společně, vyměňovat si informace o podezřelých z terorismu a spolupracovat při sledování jednotlivců, kteří by mohli být bezpečnostním rizikem.

Pondělní vražda policisty nedaleko Paříže podle něj nepochybně byla teroristickým činem. 

"Pachatel chtěl, aby jeho čin byl vnímán jako terorismus. Organizace, k níž se přihlásil, se také přiznala k činu," uvedl Hollande. Francouzský prezident také ocenil oběť útoku. Policista podle něj zemřel při ochraně své země.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve rovněž označil incident za teroristický čin. "Včera (v pondělí) byl spáchán odporný teroristický čin," uvedl Cazeneuve po jednání s prezidentem Françoisem Hollandem a s premiérem Manuelem Vallsem.

Dále prohlásil, že vyšetřování útoku pokračuje nejrychlejším možným tempem, aby bylo možné "vyřadit potenciální komplice z akce".

Uvedl také, že francouzská policie od začátku roku zadržela víc než sto lidí považovaných za bezpečnostní hrozbu.

Francie se v minulém roce stala terčem dvou velkých teroristických útoků, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát. V lednu zaútočili islamisté na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a na košer lahůdkářství na pařížském předměstí. Zabili 17 lidí. V listopadu při koordinovaných atentátech zahynulo ve francouzské metropoli celkem 130 lidí.

Ve Francii v pátek za přísných bezpečnostních opatření začalo fotbalové mistrovství Evropy.

Související