Washington počítá s poskytnutím nové finanční pomoci Ukrajině ve výši 220 milionů dolarů (5,3 miliardy korun). Viceprezident Joe Biden to ve středu v americkém hlavním městě řekl předsedovi ukrajinské vlády Volodymyru Hrojsmanovi. Peníze mají být určeny na realizaci politických a hospodářských reforem a na podporu ukrajinské energetiky.

Ukrajině by pomohly předčasné volby, myslí si Savčenková. Lidé si prý zaslouží lepší vládu - čtěte ZDE

Biden upozornil, že poskytnutí finanční pomoci podléhá schválení amerického Kongresu. Kyjev má částku využít na upevnění demokratických institucí, na posílení vlády práva a na boj s korupcí.

Podle Bílého domu Biden s Hrojsmanem hovořil o situaci v Donbasu a o cestách k decentralizaci ukrajinské státní správy, s níž počítají mírové dohody z Minska.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Hrojsmanův poradce Ivan Mikloš ve středu agentuře Reuters řekl, že rozpočtová krize a problémy platební bilance se na Ukrajině zmírní, pokud země dostane půjčku jedné miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu. Ukrajina bude muset schválit víc reformních zákonů, aby splnila požadavky MMF a dostala celou přislíbenou částku ve výši 1,7 miliardy dolarů, řekl Mikloš.

"Pokud nedostaneme celou částku najednou, pak naším cílem je získat první část v červenci a druhou na podzim," dodal slovenský ekonom.

Související