Němečtí historici, mnichovský primátor i židovské organizace kritizují plánovanou sobotní aukci osobních předmětů, které patřily nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi a jednomu z jeho nejbližších spolupracovníků Hermannu Göringovi. Obávají se, že dražbu zneužijí neonacisté. V aukci se budou prodávat věci ze sbírky amerického lékaře, který pečoval o obžalované v poválečných norimberských procesech.

Sbírka určená k dražbě obsahuje mimo jiné mosaznou kapsli, v níž byl kyanovodík, jímž se v Norimberku krátce před svou popravou říšský maršál Göring otrávil, či jeho spodní prádlo a noční košili. Do dražby jdou i ponožky a kravaty Adolfa Hitlera či rentgenové snímky a lékařské zprávy o jeho zdravotním stavu, které vznikly poté, co přežil atentát z 20. července 1944.

Aukční dům Hermann Historica tvrdí, že chce dražbou přispět k vědeckému poznání. Historici se k tomu však staví skepticky, stejně jako k celé aukci. "Göringovy trenýrky velikosti XXL - co to má mít za vypovídací hodnotu?" řekl agentuře DPA Andreas Mix z institutu, který se zabývá norimberskými procesy.

"Tato aukce je nechutná. Ukazuje na mimořádně pochybné zacházení s našimi dějinami," uvedla předsedkyně židovské kulturní obce pro Mnichov a Horní Bavorsko Charlotte Knoblochová. Vyzvala k přezkoumání, zda plánovaná dražba neporušuje německý zákon o zákazu šíření nacistické propagandy a symbolů.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Právníci jsou však k právnímu napadení aukce skeptičtí. Podle bavorského ministerstva spravedlnosti je sice trestné užívání nacistických symbolů, právo ale nepostihuje vlastnictví předmětů, které mají nějakou souvislost s nacisty, jako jsou jejich osobní předměty.

Mnichovský primátor Dieter Reiter přesto vyzval společnost Hermann Historica, aby se zachovala zodpovědně a nedopustila zneužití dražby neonacisty. "Chci apelovat na aukční síň, aby dražbu zrušila a aby si byla vědoma odpovědnosti, kterou má v případě prodeje podobných předmětů, jež mohou sloužit jako náboženské relikvie," řekl. Podle něj však podobná výzva vůči aukční síni kvůli jiné dražbě v roce 2014 neměla žádný efekt.

Související