Belgický soud ve čtvrtek rozhodl, že vyhoví žádosti Francie a vydá k trestnímu stíhání dva muže, kteří údajně pomáhali pachatelům teroristických útoků z 13. listopadu loňského roku. Informovala o tom agentura Reuters. Belgie už do Francie vydala jediného přeživšího přímého účastníka atentátů Salaha Abdeslama. Před týdnem schválila také vydání dalšího islamisty podezřelého z terorismu Mohameda Abriniho.

Bruselský odvolací soud vyhověl žádosti evropského zatykače vydaného na Mohameda Amriho a Aliho Oulkadiho. Oba muži pomáhali podle francouzských vyšetřovatelů na útěku Salahovi Abdeslamovi.

Sedmadvacetiletý Amri údajně odvezl Abdeslama z Paříže do Bruselu bezprostředně po útocích a jednatřicetiletý Oulkadi ho ve svém voze vezl 14. listopadu, kdy už bylo po Abdeslamovi vyhlášeno pátrání.

Abdeslam, Francouz, který se narodil a žil v Belgii, se podílel na teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly život 130 lidí. Zapletený byl podle belgických vyšetřovatelů také do atentátů v Bruselu z letošního 22. března, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Související